Advertisement

(16:10'da güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları, Avrupa ve Asya hisse senetleri ile birlikte, ABD ve Çin'in ticaret anlaşmasına yaklaşmakta olduğuna ilişkin işaretlerin etkisi ile yatırımcı güveninin artması sonucu yükseldi. ABD Hazine tahvilleri düşerken, yuan Ağustos ayından bu yana ilk kez son yedi günde değer artışı gösterdi. Dolar sakin seyretti.

Standard & Poor's 500 (S&P 500), Dow Jones ve Nasdaq 100 endeks vadeli kontratları, her üç endeksin de Pazartesi günü dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin'in ticaret anlaşmasının ilk safhasını imzalayacaklarına ilişkin iyimserliğin etkisi ile rekor seviyelere çıkmasından sonra bugün Wall Street'te yukarı yönlü açılışı işaret ediyor. Stoxx Europe 600 Endeksi, son dört yılın en yüksek seviyesini görmesinden bir gün sonra, madencilik hisselerindeki artışların gayrımenkul hisselerindeki düşüşlere ağır basmasının etkisi ile, hafifçe yükseldi. Petrol üst üste üçüncü günde de değer kazanırken, altın 1,500 dolara doğru geriledi.

Asya'da, Japonya hisseleri, Tokyo traderlarının tatil dolayısıyla uzayan haftasonu sonrası diğer piyasaları yakalama yakalama çabaları ile birlikte yükselişlere öncülük ederken, Şanghay, Seul ve Hong Kong'da işlem gören hisseler daha ılımlı yükselişler gerçekleştirdi. Avustralya doları, merkez bankasının faizi değiştirmemesi ve geçmişteki gevşeme adımlarının destek sağlamakta olduğunu kaydetmesinin ardından değer kazandı.

Yatırımcılar son dönemde, yılsonunun yaklaşmakta olması ile birlikte, piyasalar için bir numaralı baş ağrısı olan ticaret savaşında yumuşama olduğuna ilişkin işaretlerin arttığı bir ortamda daha iyimser bir havadalar. Güçlü gelen şirket kar rakamları ve büyüme beklentilerindeki yükselişi de buna eklediğimizde, piyasalarda risk alma eğilimi güçleniyor. Ticaret savaşı konusundaki son haberlere bakıldığında, konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, Çin, Devlet Başkanı Xi Jinping'in ABD Başkanı Donald Trump ile anlaşmayı imzalamak için ABD'de bir araya gelmeye istekli olacağı yerleri gözden geçiriyor.

Pepperstone Group Ltd. araştırma müdürü Chris Weston, "Küresel hisse senetleri için olumlu hava daha güçlenmiş görünüyor," dedi ve "İçinde bulunduğumuz dönemdeki tartışma, beklentinizin yukarı yönlü olup olmadığı değil, ancak çok fazla kısa vadeli coşku olup olmadığı. Bir noktada, değerlemeler sorun teşkil etmeye başlayacak, en azından yukarı hareketi sınırlayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, piyasalar, Çin Merkez Bankası'nın bankalar için bir yıl vadeli borçlanma maliyetini 2016'dan bu yana ilk kez düşürmesinden ve bunun da likidite sıkışıklığı endişelerini azaltmasından da destek buluyor. Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda ise, ülkesinin daha fazla süper uzun vadeli tahvil satabileceğini işaret etti. Bu durum, daha dik bir getiri eğrisinin istendiğini gösteriyor.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Bu hafta kar açıklayacak şirketler arasında, Çarşamba günü SoftBank ve BMW ve Perşembe günü Walt Disney, Toyota ve Deutsche Telekom yer alıyor.
*Aralarında Charles Evans, John Williams ve Patrick Harker'ın bulunduğu bölgesel Fed başkanları Çarşamba günü çeşitli etkinliklerde konuşma yapacak.
*ABD Tarım Bakanlığı Dünya Tarımsal Arz ve Talep Tahminleri Kasım ayı raporu Cuma günü açıklanacak.

Hisse Senetleri

*S&P 500 endeks vadeli kontratları New York saati ile 07:19'da yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu.
*Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 tırmandı.
*Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 yükseldi.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.6 tırmandı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.1 düşerek 1.1112 seviyesine indi.
*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.1 değer kazanarak 1.2903 seviyesine çıktı.
*Onshore yuan dolar karşısında yüzde 0.5 sıçrayarak 6.999 seviyesine ulaştı.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.2 düşerek 108.84 seviyesine geriledi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 4 baz puan yükselerek yüzde 1.82 seviyesine çıktı.
*ABD'nin 2 yıl vadeli tahvillerinin faizi 2 baz puan tırmanarak yüzde 1.60 seviyesine yükseldi.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 2 baz puan yükselerek eksi yüzde 0.33 seviyesini gördü.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az düşerek yüzde 0.723 seviyesine geriledi.
*Japonya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 5 baz puan yükselerek eksi yüzde 0.122 seviyesine çıktı.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.7 değer kazanarak varil başına 56.93 dolara yükseldi.
*Demir cevheri yüzde 0.7 yükselişle ton başına 80.77 dolara ulaştı.
*Altın yüzde 0.5 düşerek ons başına 1,502.02 dolara geriledi.

(16:10'da güncellendi)