Advertisement

İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) piyasa çalkantısına tahvil alımıyla yanıt vermesi hisse senetlerinden tahvillere kadar küresel çapta pozitif yansıdı.

ABD endeksleri yüzde 2 civarında yükselişle günü tamamlarken S&P 500, yüzde 1,97 ile 10 Ağustos’tan bu yana en hızlı günlük yükselişini kaydetti. Pozitif atmosfer yeni işlem gününde Asya-Pasifik bölgesine de yansıdı.

Çarşamba günü yüzde 4’ün üzerine çıkarak 2008 zirvesini gören ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise BOE adımı sonrası geriledi ve günü 21 baz puan düşüşle yüzde 3,74’te kapadı.

Getiri yeni işlem gününde üç baz puan yükselişle yüzde 3,77 seviyesinde. Hisse ve tahvildeki olumlu atmosfere rağmen dolarda bu sabah toparlanma var.

BOE adımı sonrası yüzde 1 düşerek altı işlem günü sonra ilk kez gerileyen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yüzde 0,4 artıda ve 1.345 puanda. Gözlerin çevrildiği kurlardan dolar/yen yüzde 0,2 yükselişle 144,4’te. Offshore yuan ise dolar karşısında yüzde 0,3 zayıflıyor. Arz görünümünün sıkılaşmasıyla ralli yapan petrol fiyatları bu sabah geriliyor.

ABD, İngiltere bütçe paketiyle ilgili endişeli

İngiltere’de Liz Truss hükümetinin borçlanma ile finanse edilecek yeni mini bütçe paketi sonrası piyasalarda yaşanan çalkantılar Biden yönetimini endişelendirdi. Biden yönetimi, Liz Truss ve ekibinin dramatik vergi kesintileri öngören 45 milyar sterlinlik planından geri adım atmasını teşvik edecek yöntemler arıyor.

Bloomberg'e konuşan konuya yakın kaynaklara göre ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri Truss hükümetine baskı oluşturmak için Uluslararası Para Fonu IMF ile birlikte çalışıyor.

Şimdilik ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’den İngiltere hükümetinin planladığı politikalara yönelik bir açıklama gelmedi. Ancak ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo Truss’un yaklaşımının yanlış olduğunu belirtti.

İngiltere hükümeti ise İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) tahvil alımı hamlesinin kendilerine zaman kazandırdığı görüşünde. Konuya yakın kaynaklara göre açıklanan mini bütçe planından geri adım atılmayacak. Bunun yerine Hazine Bakanı Kwasi Kwarteng stratejisine netlik kazandırarak piyasaları sakinleştirmeye çalışacak.

Berenberg Bank İngiltere Ekonomisti Kallum Pickering’e göre BOE’nin adımları hükümete kredibilitesini tamir etmek için zaman kazandırdı. BOE iki haftada 65 milyar sterline kadar uzun vadeli tahvil alım adımını açıklamış, bu adım öncesi yüzde 5’e kadar yükselen 30 yıllık tahvil getirisi yüzde 3,93’e kadar gerilemişti. Sterlin/Dolar kuru ise Çarşamba günü 1,09’a kadar yükselse de bu sabah dolardaki ralliyle yüzde 0,9 düşüşle 1,0791’e gerilemiş durumda