Advertisement

Yeni haftada doların önemli tüm para birimleri karşısında yükselişi sürüyor. Sterlindeki ağır kaybın da etkisiyle Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 1,1 yükselişle 1354,5 puana çıkarak rekor seviyeye yükseldi.

Endeks Cuma günü de yüzde 1,5 ile Mart 2020’den bu yana en hızlı günlük yükselişi kaydetmişti. Gelişen ülke para birimlerinde de dolar karşısında direnç gözlenmiyor.

Çin Merkez Bankası yuanın 2008 finans krizinden bu yana en düşük seviyeye gerilemesine karşı adım olarak yuana karşı pozisyon almanın maliyetini artırdı. PBOC, bankaların müşterilerine vadeli Döviz satışlarına karşı yüzde 20 zorunlu karşılık uygulayacak. Bu hamleye karşın offshore yuan dolara karşı yüzde 0,4 geriliyor.

NatWest Markets Ekonomisti Peiqian Liu’ya göre PBOC’nin hamlesi güçlü dolar dalgasını tersine döndürmede yetersiz kalacak. Ruble hariç neredeyse tüm gelişen ülke para birimleri dolara karşı değer kaybederken Güney Kore Wonu yüzde 1,4 gerileyerek 2009’dan beri en zayıf seviyeye indi.

Hisse senetleri piyasaları da haftaya olumsuz başlıyor. MSCI Global Endeksi 2020 dip seviyelerine yaklaştı. Japon Topix ve Güney Kore Kospi yüzde 2'nin üzerinde gerilerken Hong Kong Hang Seng sınırlı prim kaydetti.

Cuma gününü yüzde 1,7 düşüşle tamamlayan S&P 500’de vadeliler satış dalgasının devamına işaret ediyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi 4 baz puan yükseldi ve yüzde 3,72’ye ulaştı.

Cuma ocak ayından beri ilk kez 80 doların altına gerileyen ABD ham petrolü büyüme endişeleriyle yüzde 0,5 geriliyor ve 78,3 dolardan alıcı buluyor.

İtalyan seçimleri ve euro

İtalya’da Giorgia Meloni’nin önderlik ettiği sağ koalisyon sandık çıkış anketlerine göre seçimden açık ara zaferle ayrıldı. İtalyan televizyon RAI’nin projeksiyonlarına göre Meloni’nin öncülük ettiği ve Matteo Salvini’nin Lig Partisi ile Silvio Berlusconi’nin Forza İtalya Partisi’nin de dahil olduğu koalisyon oyların yüzde 43’ünü alıyor.

Bu oy oranı, çoğunluğun 104 sandalyeyle sağlandığı Senato’da koalisyona 114 sandalye veriyor. Mussolini’yi destekleyen yorumlarıyla tartışılan Meloni, ayrıca İtalya’nın ilk kadın başbakanı olacak.

Mario Draghi’nin teknokratik hükümetine kıyasla büyük bir siyasi destekle başa gelecek Meloni’yi enerji krizi ve artan borçlanma maliyeti gibi büyümeye engel getirebilecek bir dizi sorun bekliyor.

Geçtiğimiz aralık ayında yüzde 1’den düşük getirisi olan İtalyan 10 yıllık tahvilleri günümüzde yüzde 4,3’ü aşan getiriyle işlem görüyor.

Bank of New York Mellon FX Stratejisti Geoffrey Yu “Buradaki soru yeni hükümetin Mario Draghi’nin reform ajandasından ne derece sapacağı. Bu sapmanın derecesi AB’den akan fonları etkileyecek” değerlendirmesini yaptı. Sterline gözlerini çeviren yatırımcılar seçim sonuçlarını euroda aşırı fiyatlamıyor.