Advertisement

Altın, zayıflayan dolar ve yatırımcıların Georgia Senato seçimlerine odaklanmasıyla birlikte 8 haftanın en yüksek seviyesinde işlem gördükten sonra bir miktar geriledi.

Credit Suisse Analisti Fahad Tariq’a göre, demokratların senatoda iki koltuk daha kazanarak çoğunluğa ulaşmasıyla birlikte daha fazla mali teşvikin önü açılacaktır ve bu da altın fiyatlarını destekleyebilir.

Standard Chartered Bank Değerli Metal Analisti Suki Cooper ise pandemi öncesi büyüme rakamlarına yakın zamanda ulaşılamayacağını düşündüklerini belirtti.

Düşük faiz oranları, genişlemeci para politikası ve mali teşviklerle birlikte küresel yatırım ortamının altın için gayet destekleyici olduğunu düşünüyoruz. Bu sene dolarda daha fazla bir zayıflama görebiliriz ve bu da altında belirli bir yükselişe neden olacak. Büyük ihtimalle bu zayıflığın 2021 sonrasında da devam ettiğini göreceğiz. Standard Chartered Bank Değerli Metal Analisti Suki Cooper

Altın fiyatları, yüzde 0,3 yükseldikten sonra TSİ 07:54’te yüzde 0,24 düşüş yaşayarak ons başına 1.945,41 dolar seviyesinden işlem görüyor. Gümüş fiyatları ise yüzde 0,8 düşüşle ons başına 27,3315 dolar civarından işlem görüyor.