Advertisement

Petrol yatırımcıların ABD ile Çin arasında kötüleşen ticaret anlaşmazlığını ve Suudi Arabistan'ın piyasayı istikrar kavuşturma adımlarını değerlendirmesiyle ikinci haftalık kaybına hazırlanıyor.

New York'ta işlem gören vadeli kontratlar bu hafta yüzde 5'ten fazla geriledi. Pekin ile Washington arasında derinleşen gerginlik ve ABD ham petrol stoklarındaki beklenmedik artış Çarşamba günü fiyatları yaklaşık yedi ayın düşüğüne çekti. Suudi Arabistan fiyatlardaki düşüşü ele almak için Eylül ayında ihracat ve üretimini kısıtlayacağını açıkladı.

ABD petrolü göstergesi bu ay yüzde 10 düştü. Brent ise ticaret anlaşmazlığının kur savaşına dönüşeceği endişesiyle ayı piyasasına girdi. Suudi Arabistan gelecek ayki petrol ihracatını dünlük 7 milyon varille sınırlamayı planlıyor.

Tokyo'da Rakuten Securities Inc. emtia analisti Satoru Yoshida, “Suudi Arabistan ne kadar çabalarsa çabalasın krallık OPEC+ üretim kısıntıları çerçevesini kendi başına destekleyemez. Petrol fiyatlarının yükselmesi için hem önemli miktarda üretim kısıntısı hem de ABD – Çin anlaşmazlığının çözüme kavuşması gerekiyor.” dedi.

New York'ta işlem gören Eylül vadeli WTI petrol kontratları 5 cent artarak Singapur saatiyle 14:13'te 52.59 dolara yükseldi. Kontrat Perşembe günü 1.45 dolar artarak 52.54 dolar olmuştu.

Ekim vadeli Brent petrol kontratları 5 cent artarak varili 57.43 dolara geldi. Bu hafta yüzde 7.2 ekside bulunan Brent petrol kontratı ikinci haftalık kaybına hazırlanıyor.

Kapat