Advertisement

Petrol fiyatları, ülkelerin virüsün yayılımını kontrol altına alamaması ve dikkatlerin bu haftaki OPEC + ülkelerinin üretim anlaşmasını yeniden değerlendirme toplantısına çevrilmesi ile, New York’ta varil başına 42 dolar seviyesini geçti.

OPEC+ anlaşmasını gözden geçirecek “Müşterek Bakanlar İzleme Komitesi” (JMMC), bu ay büyük üretim kesintilerini takiben yeniden ham petrol üretimini artıran ülkelerle birlikte, Çarşamba günü bir araya gelmeye hazırlanıyor. Öte yandan, ABD, İran’ın misillemeye gitmesi durumunda küresel petrol tedariğinin istikrarını bozabilecek daha önce benzeri görülmemiş bir hareket ile, Venezuela'ya İran petrolü taşıyan 4 tankere el koydu.

Petrol, fiyatların Nisan ayında negatif seviyelere inmesini takiben hızlı bir şekilde toparlanmasının ardından, Haziran ayı başından bu yana varil başına 40 dolarda sıkışması sonrası yavaşça yükseldi. Fakat piyasalar hala, virüsün yayılması ve ABD-Çin gerginliği gibi yeni başlayan toparlanmayı zedeleyebilecek olumsuzluklarla karşı karşıya.

Singapur’daki Vanda İnsights kurucusu Vandana Hari “The Opec + toplantısı, Nijerya ve Irak'ın sürekli fazla üretim yapması karşısında nasıl bir önlem alınacağı konusunda yakından izlenecek. Ancak bunun piyasalarda büyük bir etkiye sahip olması beklenmiyor” dedi ve “Şu an için petrolün yükselişini zayıflayan dolar ve düşük fiyat peşindekiler hariç destekleyecek pek bir şey yok” diye ekledi.

Eylül vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, önceki iki seansta %1.6 düştükten sonra %0.8 değer kazanarak Singapur saati ile 12:20’de varil başına 42.34 dolara çıktı.

Ekim vadeli Bret petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, Cuma günü %0.4 düşüş yaşadıktan sonra Pazartesi %0.7 yükselerek varil başına 45.09 dolar seviyesine yükseldi.