Advertisement

Petrol, ABD stoklarındaki artışa işaret eden rakamlar ve OPEC+'nın üretimi azaltacağı yönündeki spekülasyonlara karşı geri çekildi. Petrol piyasasında doların baskısı fiyatlardaki geri çekilmeye katkı sunan ana unsurlardan biri olarak öne çıktı.

ABD ham petrolü varil başına 77 doların altını, Brent petrol ise 85 doların altını test etti.

Üst düzey bir Biden yönetim yetkilisinin doları dizginlemek için koordineli bir küresel çaba olabileceği fikrini reddetmesi ve Fed cephesinden gelen şahin mesajların etkisiyle dolar rekor seviyeye yükseldi.

Bloomberg'in haberine göre, Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD ham petrol stoklarının geçen hafta 4 milyon varilden fazla arttığını bildirdi.

Goldman Sachs Group Inc., emtiaların, dolar da dahil olmak üzere faktörlere atıfta bulunarak, olumsuz bir zayıflık geri bildirim döngüsüne yakalandığını söyledi.

1980'lerden bu yana Fed’in en agresif faiz artışları yörüngesiyle harekete geçen ABD para birimindeki artış, dolar üzerinden fiyatlandırılan emtiaları çoğu alıcı için daha pahalı hale getiriyor.

James Bullard da dahil olmak üzere politika yapıcıların fiyat artışlarını ehlileştirme niyetlerini yeniden açıklamasıyla birlikte, Fed’den daha fazla faiz artırımı bekleniyor.