Advertisement

Yurtiçi piyasalarda gündem Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun verdiği söylem değişikliği mesajları oldu. Başkan Kavcıoğlu'nun çekirdek enflasyona vurgu yapan mesajları sonrasında piyasa analistleri faiz indirim beklentilerini dile getirdi.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nun mesajlarını Bloomberg HT'ye değerlendiren Azimut Portföy Genel Müdürü Murat Salar, son çeyrekte bir faiz indirim deneneceğini öngördü. Salar, "Başkan'ın göreve atanmasından bu yana verdiği en kararlı mesaj faizin enflasyonun üzerinde belirlenmesi mesajıydı. Geçen hafta o söylem ortadan kalkmış oldu. Bununla birlikte piyasanın sorgulaması başladı. Enflasyonun yüzde 19'un üzerinde gelmiş olması da bir test oldu. Türk lirasının bağışıklık sistemini faiz artırarak korumuştuk. Makroekonomik tarafta enflasyon hariç birçok şey iyi gidiyor. Ama enflasyon problem. Enflasyon problem olmaya devam ederken faiz indirim olasılığının masaya gelmiş olması türbülans yaratıyor. " diye konuştu.

Garanti BBVA Başekonomisti Seda Güler Mert de yıl sonunda faizin yüzde 18 seviyesine indirileceği beklentisini paylaştı.

Mert, kasım ayına kadar enflasyon oranının yüzde 19’un üzerinde kalmasının yüksek olduğunu, dolayısıyla TCMB’nin hali hazırda kullandığı sözlü yönlendirmeyi değiştirme ihtiyacı doğduğunu söyledi. Geçen hafta yatırımcı toplantısında, buna dair sinyaller gelmeye başladığını belirten Mert, gerçekleşen son Ağustos enflasyon verisinden sonra TCMB’de söylem değişikliğini zaten beklediklerini aktardı.

Mert, TCMB’nin yıl sonuna kadar politika faizinde indirime gitme olasılığı hakkında yaptığı değerlendirmede, yılın son iki ayında enflasyonun belirgin bir düşüş göstermiş olacağını söyledi. Bu durumun önceki söylemlerle birleştiğinde bir faiz indirimi için alan yaratacağını aktaran Mert, TCMB’den yılı yüzde 18'lik politika faiziyle kapatacakları mesajını aldıklarını belirtti.

"'Gıda dışı enflasyona bakıyoruz' söylemi yeterli değil, piyasa ona bakmıyor"

Azimut Genel Müdürü Murat Salar, verilen bu mesajların ardından Merkez Bankası'nın para politikasıyla ilgili piyasayla açık bir iletişim kurması gerektiğini söyledi. Salar, "Gıda dışı enflasyona bakıyoruz söylemi yeterli değil. En azından piyasa ona bakmıyor. Bunun yerine para politikasında önümüzde 1 yıla kadar sürede modelinin ne olabileceğini ortaya koymak lazım. Eğer enflasyon baz etkisi nedeniyle düşerken faiz indirim denenirse bu kurda bir volatilite yaratır. Bu da beklediğimiz baz etkisinin de ortadan kalkmasına yol açar" diye konuştu.

TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç da Bloomberg HT yayınında gıda dışı enflasyona bakmanın faiz indirimi için yeterli olmadığını söyledi. Öztok Altınsaç erken faiz indirimi gelmesi durumunda çekirdek enflasyonda düşüşün kalıcı olmayacağını belirtti.

TCMB'de söylem değişikliği

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu Alman iş örgütü AHK'nın toplantısına katıldı. Kavcıoğlu'nun toplantıda yaptığı konuşmasında enflasyona ilişkin açıklamaları öne çıktı.

Kavcıoğlu, "Küresel merkez bankacılığında, para politikası duruşu belirlenirken, para politikasının etkisi dışında olan kısa vadeli arızi unsurlardan arındırılmış çekirdek enflasyon göstergeleri esas alınır. Özellikle salgının getirdiği olağanüstü koşullar, enflasyonun kısa vadeli oynaklıklardan arındırılmış ana eğilimini ölçmeye yarayan çekirdek enflasyon göstergelerinin önemini artırmakta." ifadelerini kullandı.

Manşet enflasyon politika faizini aşmıştı

TÜİK verilerine göre ağustos ayında yıllık TÜFE artışı yüzde 19,25 gerçekleşerek yüzde 19'luk politika faizini aşmıştı. Ağustos ayında çekirdek enflasyon ise yüzde 16,76 olarak kaydedilmişti.

Daha önce TCMB karar metinlerinde faizin enflasyon üzerinde belirlenmeye devam edeceğini belirtiyordu. Son karar metninde bu konuda "Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir." ifadeleri kullanılmıştı.