Advertisement

Güvenli varlıklar, ABD hisse vadelileri ve Asya hisseleri, küresel finans piyasalarının Orta Doğu'da yükselen tansiyondan dolayı bozulmasıyla birlikte Çarşamba günkü işlemlerde sert bir şekilde dalgalandı.

İran'ın, general Kasım Süleymani'nin geçen hafta ABD'li güçler tarafından öldürülmesinin ardından ABD'nin Irak'taki askeri üslerine yönelik gerçekleştirdiği saldırı güçlü bir 2019 geçiren küresel varlıklarda volatiliteyi yeniden artırdı.

S&P 500 Endeks vadelileri uzun süredir devam eden anlaşmazlığın daha da trmanacağı endişeleriyle yüzde 1.7 geriledi. Sonrasında ise Tahran'ın savaş çıkarmak istemediği şeklindeki açıklamasıyla kayıplarını azalttı. ABD Başkanı Donald Trump ise “her şeyin yolunda olduğunu” söyledi.

Petrol ve ABD hisseleri

WTI petrolü vadelileri ilk tepki olarak yüzde 4.4 yükseldi. CME E-mini S&P 500 Endeks kontratları ise yüzde 1'in üzerinde düşüş kaydetti. Washington'dan askeri misilleme gelmemesinin etkisiyle piyasadaki sert hareketler gevşedi.

ABD Hazine tahvilleri ve dolar/yen

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 11 baz puandan fazla düşüşle yüzde 1.70'e gerilemesi sonrasında düşüşünün büyük kısmını geri aldı. Dolar Japon Yeni karşısında dalgalandı. Melbourne'de IG Markets analisti Kyle Rodda, Orta Doğu'da tansiyonun daha da yükselmesi halinde 10 yıllıkların faizinin yüzde 1.6'ya kadar gerileyebileceğini belirtiyor.

Altın

Değerli metalin onsu 1,600 dolar ile 2013'ten beri en yüksek seviyeyi görmesinin ardından çekildi.

Volatilite

Nikkei Volatilite Endeksi 4 puan yükseldi ve CBOE Volatilite Endeksi (VIX) Ocak vadelileri yaklaşık 3 puan arttı. Opsiyon traderları hisse senedi piyasalarında beklenen dalgalanmaları yeniden fiyatlama mücadelesi veriyor. Yatırımcıların riskli varlıklarda dipten almak için adım atmasıyla birlikte volatilite endekslerindeki hareketler geri çekildi.