Advertisement

Mirabaud Asia Ltd.’nin Hong Kong işlem odasında hisse senedi brokerları sessiz bir güvensizlikle oturuyor. Baidu Inc.’in Pekin ofisinde üzüntülü çalışanlar kayıplarını hesaplıyor. Singapur’daki Barclays Plc’de gergin müşterilerden gelen sorular hızlanıyor ve zorlaşıyor.

Mirabaud Asia işlem direktörü Andrew Clarke, “Şu an panik modunda olduğumuzu söyleyebiliriz” dedi.

Riskli varlıklardaki 3 haftalık gerileme Pazartesi günü yeni boyutlara ulaşırken, Asya genelinde yatırımcılar bu varlıklardan çıkmak için adeta bir birbirleriyle yarıştılar.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 9 gerilerken, Hong Kong’da hisse senedi ivmesinin göstergesi 1987’den bu yana en ekstrem satışın yaşandığını gösterdi. Emtia 16 yılın en düşük seviyesine gerilerken, Malezya ve Endonezya para birimleri 1998’deki Asya finansal krizinden bu yana en zayıf seviyelere indi.

Hong Kong’dan Bombay’a hisse senedi Borsalarında işlemler yükseldi. Brokerlar, kayıplardaki boyut ile ilgili teminatı tamamlama çağrısına atıfta bulundular. Çin’in ekonomik yavaşlaması ve ABD’nin faiz artırım ihtimali, yatırımcının varlıklarını yeniden gözden geçirmesine neden oluyor.

Singapur apar birimi Pazartesi günü 5 yılın en düşük seviyesine indi. Singapur'da Barclays ekonomisti Wai Ho Leong, müşteri taleplerinin normalin üç katına ulaştığını söyledi. Wai Ho Leong, "Yatırımcılar, Asya ekonomilerinin sermaye çıkışlarına kadar ne kadar savunmasız olduğunu test ediyor" diye konuştu. Malezya ringgiti yüzde 1.3, Endonezya rupisi yüzde 0.6, Güney Afrika randı yüzde 3 değer kaybetti. Bloomberg'in gelişen piyasa para birimi göstergesi rekor düşük seviyeye geriledi.