Advertisement

Uluslararası Enerji Ajansı'na göre (UEA), ABD kaya gazı üretimindeki toparlanmayla en büyük yeni arz kaynağı olacak, UEA küresel talep beklentisini artırırken, OPEC dışı arz beklentisini düşürdü.

Küresel petrol arz fazlasının 2017'ye kadar devam etmesi beklenirken, bu durumda kısa vadede fiyatların toparlanma ihtimali de kısıtlı hale geliyor. UEA'ya göre, arz fazlasının piyasada çözülmesi daha önce tahmin edilecen göre daha uzun sürebilir.

ABD kaya gazı üretiminin bu yıl ve önümüzdeki yıl geri çekilmesi beklenirken, bu alandaki toparlanma ABD'nin 2021'e kadar en büyük yeni arz kaynağı olma özelliğini korumasına neden olacak. OPEC, yaptırımların ardından, İran'ın geri dönerek arz artışına en çok katkısı olan Irak'ın yerini almasıyla, önümüzdeki yıllarda pazar payını hafif artırabilir.

UEA, "Ancak 2017'de arz ve talebin dengeye geldiğini göreceğiz ancak devasa stok birikimi nedeniyle petrol fiyatlarındaki toparlanmanın hızı düşük olacak. Kısa vadede, petrol fiyatlarının şu anda hakim olan düşük seviyeden kayda değer bir şekilde toparlandığını görmek zor." dedi.