Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), Şubat 2016 toplantısı Salı günü TSİ 14:00'da gerçekleştirilecek. Toplantının ardından kurul kararları ve kararlara ilişkin değerlendirmeler açıklanacak.

Piyasaların odaklandığı konuların başında Merkez Bankası'nın faizlerde değişikliğe gidip gitmeyeceği gelirken, Ocak ayı toplantısında yer verilmeyen para politikasında sadeleştirmenin ele alınıp alınmayacağı gündemdeki bir diğer konuyu oluşturuyor. Öte yandan enflasyon beklentilerinin etkili olduğu sıkı para politikasının devam edip etmeyeceği ise merak edilen önemli konular arasında yer alıyor. Uzmanlar, PPK Şubat ayı toplantısı ve toplantıdan çıkabilecek kararlara ilişkin görüşlerini BloombergHT.com'a değerlendirdi.

Piyasaların genel beklentisinin TCMB'nin Şubat ayında herhangi bir değişime gitmeyeceği yönünde şekillendiğini belirten Saxo Capital Menkul Değerler strateji uzmanı Cüneyt Paksoy, kendi beklentilerinin de piyasaya paralel olduğunu belirtti. “Zaten uzun zamandır yatırım yapılabilir ülke notlarımızı korumamız ve özellikle tek parti iktidarının getirdiği 'siyasi istikrar çıpası'' na bağlı olarak gelişen görece tahammül sınırlarında piyasa fiyatlamasına baktığımızda TCMB'nın bekle-gör politikasını rasyonel bir davranış olarak gördüğümüzü belirtiyoruz” diyen Paksoy, küresel şartlar, Fed algısı ve içeride yaşanan siyasi ve jeopolitik gelişmelere rağmen faiz ve kur tarafında hala dengeli seyir izlenmesinin, TCMB'nin bu toplantıda da bekle-gör yapmasına zemin oluşturduğunu ifade etti.

Sıkı para politikası devam edecek mi?

Paksoy, sıkı para politikasının devam edip etmeyeceği konusunda, enflasyonun seyri ve TCMB'nin sadeleştirme adına ek olarak bakacağını belirttiği VIX ve MOVE Endeksleri'nin seyrinin, henüz sıkı para politikasını terketmek ve özellikle tek faize doğru ilerleme için yeterli ortamın oluşmadığını işaret ettiğini belirtti ve “yabancı kurumlardan son dönemde gelen raporlar yeni Başkan seçilene kadar Başçı döneminde bir değişimin olmayacağı yönünde” diye ekledi.

Tüm gelişmeler hesaba katıldığında, “global ve jeopolitik risklere bağlı olarak TCMB'nın sıkı para politikasına vurgu yapmaya devam edeceğini” belirten Saxo Capital strateji uzmanı, “koridorun alt bandı politika faizi ve marjinal taraf olan koridorun üst bandını koruyacağını yani özetle bekle-gör politikasını devam ettireceğini düşünüyorum” şeklinde görüş bildirdi.

“Koridorun her 3 kademesindeki faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmiyor”

PPK Şubat ayı toplantısıyla ilgili görüşlerini BloombergHT.com ile paylaşan İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Beste Naz Köksal, faiz beklentilerine ilişkin, “23 Şubat’ta yapılacak olan PPK toplantısında koridorun her 3 kademesindeki faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmiyor. Enflasyon görünümündeki bozulma verim eğrisinde uzun vadeli tahvil faizleri üzerinde baskısını koruyor. Gösterge tahvil faizi ve mevduat faiz oranları, 10.75% olan üst bant(gecelik borç verme) faizini aşmış bulunuyor. Tahvil faizlerinde yüksek seyrin korunmasında Merkez Bankasının sıkılaştırma politikasının büyük etkisi bulunuyor. Bu durumda Merkez Bankasının şuan için faiz indirimine gitmesi söz konusu değil. Bunun yerine TCMB mevcut seviyedeki faizleri korumaya çalışıyor” açıklamasında bulundu.

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %9.09 seviyesinde ve üst bant seviyesine doğru daha mesafesi bulunduğunu ifade eden Köksal, bu nedenle üst bant üzerinde değişlik yapmasını şu aşamada beklemediklerini belirtti ve “Merkez Bankası'nın mevcut sıkı duruşunu korumasını ve gelişmelere bağlı olarak zaman zaman gevşetmesini zaman zaman daha sıkı duruşa geçmesini bekliyoruz. Bu nedenle koridorda yer alan 3 faizde de herhangi bir değişikliğe gidilmesini beklemiyoruz. Bununla birlikte ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin yükselişini sürdürmesi, gösterge faizinde yükselmesine neden olabilir” şeklinde görüş bildirdi.

Köksal, Merkez Bankasının karar metninde enflasyona yönelik vereceği mesajların önemli olduğunun altını çizerken, “sıkı duruşun devam edeceğini yine belirteceğini düşünüyoruz” dedi. Araştırma uzmanı, ayrıca global piyasalardaki volatil seyirlerin kur ve fiyatlar üzerindeki etkisine de vurgu yapılacağını beklediklerini dile getirdi.

"TCMB mevcut durumda, politikada sadeleştirme planını rafa kaldırmıştır"

Şubat ayı PPK toplantısında herhangi bir değişiklik beklemediklerini belirten Oyak Yatırım baş ekonomisti Mehmet Besimoğlu, “Bilindiği üzere TCMB Başkanı’nın görev süresi Nisan’da dolmaktadır. TCMB mevcut durumda, politikada sadeleştirme planını rafa kaldırmıştır. Para politikasında likiditede sıkılaştırma yoluyla ortalama fonlama maliyetinin %9’un üzerine doğru çekildiği gözlenmektedir. Bu politikanın sürmesi muhtemeldir.” şeklinde konuştu.

BloombergHT TCMB faiz beklenti anketine göre faizlerde değişiklik beklenmiyor

BloombergHT araştırma bölümü'nün Merkez Bankası'nın Salı günkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alacağı faiz kararına ilişkin düzenlediği anketin sonuçları belli oldu. 6'sı yanabcı ve 8'i yerli olmak üzere toplam 14 kurumun katıldığı anket sonuçlarına göre, beklentilerin ağırlıklı ortalaması dikkate alındığında alt bandın yüzde 7.25, politika faizinin yüzde 7.50 ve üst bandın yüzde 10.75 olması bekleniyor.

Beklentilerin medyanı dikkate alındığında ise alt bandın yüzde 7.25, politika faizinin yüzde 7.50 ve üst bandın yüzde 10.75 olması bekleniyor. BloombergHT araştırma bölümü anketinin sonuçlarına göre alt bant, politika faizi veya üst bantta herhangi bir değişilik beklenmiyor. 

TCMB Ocak ayı toplantı kararları

TCMB PPK Ocak ayı toplantısında bir hafta vadeli repo faizini (politika faizi), marjinal fonlama oranını (faiz koridorunun üst sınırı) ve Merkez Bankası borçlanma faiz oranında değişikliğe gitmeyerek tamamını sabit bırakmıştı.