Advertisement

Konuk: Umuyoruz tahkimden çıkacak indirim beklentimizi karşılayacak

Konuk: Umuyoruz tahkimden çıkacak indirim beklentimizi karşılayacak

BOTAŞ Genel Müdürü Vekili Mehmet Konuk, "Umuyoruz tahkimden çıkacak indirim beklentimizi karşılayacak" dedi

01 Nisan 2016 Cuma, 12:22 Güncelleme: 01 Nisan 2016 Cuma, 13:04

BOTAŞ Genel Müdürü Vekili Mehmet Konuk, Rusya ile doğalgaz fiyatları konusundaki tahkim sürecine ilişkin, "Aslında taraflar olarak bir indirim oranında mutabakat sağlanmıştı. Tam protokol yapma aşamasında imtina ettiler ve bunun sonucu olarak biz tahkime gittik" dedi.

Konuk, Enerji Ticareti ve Tedariği Zirvesi ISTRADE 2016'da "Doğalgaz Piyasaları" oturumunda konuştu.

İran ve Rusya ile olan tahkim süreçlerinin öncesinde, BOTAŞ olarak kontrata göre revizyon talep etme hakkının kullanıldığını ifade eden Konuk, "Önce müzakereyi ön planda tuttuk. Belli müzakere süreçleri yaşadık ancak müzakerelerde sonuç elde edemiyorsanız kontrat, 'tahkime gidebilirsiniz' diyor. Biz de bunun üzerine tahkime gittik." diye konuştu.

Konuk, Rusya'nın Türkiye için önemli bir doğalgaz tedarikçisi olduğunu belirterek, "İşin ticari ve kontrat yönünde elbette haklarımızı karşı taraf gibi biz de kullandık. Bu çerçevede aslında taraflar olarak bir indirim oranında mutabakat sağlanmıştı. Tam protokol yapma aşamasında imtina ettiler, bunun sonucu olarak da biz tahkime gittik. Ancak tahkim süreci, müzakere ederek bunu çözmeyi engellemiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Gazprom'un kendilerinin öngördüğü şartlarda BOTAŞ ile anlaşmaya hazır olduğunu belirttiğini anlatan Konuk, uzun dönemli bu tür ticari ilişkilerde her zaman iki tarafın mümkün olduğunca tahkim gibi bir süreci işletmemesinin kabul edilebilir olduğunu söyledi.

Konuk, BOTAŞ ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak bakış açısının her zaman pozitif olduğuna değinerek, "Eğer bu davranışı sergilerlerse tahkim sonucunu beklemeden anlaşma olur. Ama şu an için böyle bir şey olmadığı için tahkim süreci devam ediyor." ifadesini kullandı.

İran'a karşı kazanılan tahkime de değinen Konuk, hakem heyetinin belli bir indirime karar verdiğini söyledi. Heyetin tarafların uzmanlarını görevlendirdiğini ifade eden Konuk, "İran ve BOTAŞ uzmanları bir araya gelip değerlendirip bir mutabakat sağladıkları takdirde çözüm olacak. Sağlamadıkları takdirde taraflar kendi pozisyonlarını heyete bildirecekler ve heyet buna göre nihai kararı verecek. Süreç devam ettiği için önemli olan husus bizim burada tahkim noktasına kadar geçen süreç, kontrat şartlarımızın indirim için yeterli olduğunu ortaya koymamız ve tahkimin bunu kabul etmesi. Umut ediyoruz ki indirim oranı da bizim beklentilerimizi karşılayacak." diye konuştu.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 100.395 0,06
USD/TRY 5,6964 -0,39
EUR/TRY 6,2873 -0,54
EUR/USD 1,1034 -0,07
FAİZ 14,96 -0,47
ALTIN/ONS 1.501,86 0,19
BRENT 64,88 0,75
© haberturk.com
Yukarı