Advertisement

(11:05'te güncellendi)

Petrol fiyatları, Doha'da büyük üreticilerin üretimin dondurulmasını görüşeceği toplantı öncesi, ABD'de petrol stoklarının artması ve bunun sonucu stokların 80 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesinde kalmaya devam etmesi ile birlikte kayıplarını genişletti.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Çarşamba günü yüzde 1 düşmesinin ardından yüzde 1.8 daha geriledi. ABD hükümet verilerine göre, ABD petrol stokları geçen hafta 6.6 milyon varil artarak 536.5 milyon varile çıktı. Bu, Bloomberg'in anketine katılan dokuz analistin tümünün tahminlerinin üzerinde bir artıştı. Irak'ın Petrol bakan Yardımcısı Fayyad Al-Nima, 17 Nisan'daki toplantıda, üreticilerin günlük 2 milyon varil olan arz fazlasını gidermek için anlaşmaya varması gerektiğini söyledi, ancak ülkesinin üretimi doncuracağı konusunan bahsetmedi.

Sydney'de CMC Markets baş stratejisti Michael McCarthy, "Doha piyasanın gözünüçevirdiği kilit bir olay," dedi ve "Burada bir anlaşma çıksa dahi, bunun nasıl uygulanacağı konusunda şüpheler var. Stokların bu kadar yüksek olmasından dolayı, fiyat artışları sınırlı kalacak" şeklinde görüş bildirdi.

Petrol bu yıl son 2 senenin en düşük seviyesini görmesinin ardından, ABD'de üretimin azalmasının küresel arz fazlasının daralacağı beklentilerini güçlendirmesi sonucu sıçrama yaptı. Bloomberg News'un anketine katılan kırk analist ve trader, Katar'ın başkentindeki toplantıda üretimin dondurulmasına ilişkin anlaşma çıkması konusunda yarı yarıya bölünmüş durumda. Anlaşma çıkmasını bekleyen katılımcıların çoğunluğu ise, bu anlaşmanın gerçek ham petrol akışında bir etkisi olmayacağını düşünüyor.

Mayıs vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 73 sent düşerek varil başına 41.03 dolara kadar indikten sonra, Hong Kong saati ile 14:52'de 41.04 dolara geldi. Kontrat Çarşamba günü, önceki üç seansta yüzde 13 değer kazandıktan sonra, 41 sent yükselerek 41.76 doalrdan kapandı. Toplam işlem hacni 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 9 üzerindeydi.

Haziran vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 71 sent ya da yüzde 1.6 düşerek varil başına 43.47 dolara kadar indi. Kontrat Çarşamba günü 51 sent düşerek 44.18 dolara indi. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a kıyasla 1.23 dolar primli işlem gördü.

(11:05'te güncellendi)