Advertisement
Borsa İstanbul ile network servis sağlayıcı TMX arasında imzalanan anlaşma ile TMX ağı, borsanın veri dağıtım ağına ekleniyor.

Yapılan açıklamaya göre Borsa İstanbul ile network servis sağlayıcı TMX Atrium işbirliğine gitme kararı aldı. Buna göre iki kurum arasında imzalanan "Borsa İstanbul Network Servis Sağlayıcılık Anlaşması" ile TMX ağı, Borsa İstanbul'un veri dağıtım ağına eklenmiş olacak.

Bu bağlantı sayesinde, veri yayın kuruluşları Borsa İstanbul'un İstinye ve Londra'daki PoP lokasyonlarının yanı sıra, TMX'in hizmet verdiği New York, Chicago ve Frankfurt'un da dahil olduğu 32 uluslararası PoP noktasından Borsa İstanbul verilerine ulaşabilecek.

Borsa İstanbul, genişleyen veri dağıtım ağı ile dünya çapında erişilebilirliği artırarak yeni veri yayın kuruluşlarına ulaşmayı ve Borsa İstanbul verilerini dünya çapında ulaşılabilir kılmayı hedefliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Yılmaz, İstanbul'u uluslararası bir finans merkezi haline getirme vizyonu kapsamında Borsa İstanbul'un teknoloji yatırımlarına ve küresel aktörler ile olan işbirliklerine devam ettiğini bildirdi.

Dünyadaki önemli bağlantı sağlayıcılarından biri olan TMX ile yapılan işbirliğinin bu çerçevede atılan önemli bir adım olduğunu aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:

"TMX ağına bağlanılması Borsa İstanbul'un erişilebilirliğinin arttırılması ve yeni kitlelere ulaşılabilmesi noktasında büyük önem arz ediyor. Borsa İstanbul'un sunduğu imkanlardan faydalanmak isteyen uluslararası yatırımcılar TMX ağı üzerinden kolaylıkla Borsa İstanbul sistemine erişebileceklerdir."

TMX Market Insights Başkanı ve TMX Group Bilgi Hizmetleri Grup Başkanı Eric Sinclair ise "Borsa İstanbul'un müşteri tabanıyla dünya çapında bağlantı kurmak için TMX Atrium'u seçmiş olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz ve platformumuz üzerinden sağladıkları bağlantının kapsamını genişleteceklerini umuyoruz." ifadelerini kullandı.


 

AA