Advertisement

Altının gram fiyatı, küresel piyasalarda artan risk iştahı ile 126 liranın altına geriledi.

Küresel piyasalarda, başta Japonya olmak üzere merkez bankaları ve ekonomi yönetimlerinden teşvik beklentileri risk iştahını artırırken altına olan yatırımcı talebini de azalttı. Altının ons fiyatındaki gerileme ve dolar kurundaki sakin seyir ile 125,9 liraya kadar gerileyen gram altın, saat 10.00 itibarıyla 125,9 liradan işlem görüyor.

Japonya'da gerçekleştirilen senato seçimlerinin, Başbakan Şinzo Abe'ye desteğin sürdüğüne işaret etmesinin ardından Abe'nin dün teşvik paketini artırmayı planladığı yönündeki açıklamaları piyasalardaki risk iştahını artırdı. Ayrıca ekonomistlerin, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırmak için aralık toplantısına kadar bekleyeceğini öngörüsü ile dolar endeksi yatay seyrini sürdürürken, altının ons fiyatı dün 1.375 doların üzerinden 1.351 dolara kadar geriledi.

Altının onsu şu dakikalarda yatay bir seyirle 1.354 dolardan alıcı bulurken, Kapalıçarşı'da çeyrek altın 205 lira, Cumhuriyet altın ise 830 liradan satılıyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, geçen hafta zirveyi test eden altın fiyatlarının yeni haftada düşük bir performans gösterdiğini belirtiyor. Altının ons fiyatının 1.350 dolar seviyesinin üzerinde tutunmaya çalıştığını ifade eden Memiş, "Ons fiyatının son bir kez 1.400 dolar seviyesini test ederek düşüş trendine girmesini bekliyoruz. 1.400 dolar seviyesinin görülmesi durumunda kar satışlarının sert olabileceğini tahmin ediyoruz." dedi.

Memiş, altının ons fiyatının 1.350 dolar seviyesinin üzerinde tutunamaması durumunda 1.280 dolara kadar gerileyebileceğini kaydederek, gram fiyatının da 130 lirayı test etmesinin ardından düşüş trendine girebileceğini dile getirdi.