Advertisement

Asya hisse senetleri, yenin sıçraması sonrası Japonya hisse senetlerindeki düşüşün desteğiyle, emtia şirketlerinin satışlara öncülük etmesiyle birlikte, yaklaşık bir yılın en yüksek seviyesinden gevşedi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Salı günü 11 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesinde kapanmasının ardından, yüzde 0.2 düşerek Tokyo saati ile 09:02'de 138.35 seviyesine geriledi. Ham madde ve sağlık--bakım hisseleri, bölge hisse senetlerinin gösterge endeksinde en fazla düşüş gösteren hisseler oldu. Japonya'da Topix Endeksi, yenin dolar karşısında yüzde 0.6 değer kazanmasının ardından, ihracatçı şirketlerin hisselerinin öncülüğünde yüzde 0.5 geriledi.

Singapur'daKGI Fraser Securities stratejisti Nicholas Teo, "Yenin güçlenmesi ile birlikte Japonya hisseleri için durum güçleşecek," dedi ve "Japonya büyümeyi desteklemek için çok çaba göstermişti" şeklinde görüş bildirdi.

Asya hisse sentlerininin Çarşamba günkü düşüşü, merkez bankalarının para politikalarını daha da gevşetmeleri ve verilerin dünyanın en büyük ekonomisi ABD'ye yönelik güveni daha da güçlendirmesi ile birlikte, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararının (Brexit) olumsuz etkilerini gidermesi ve Şubat ayında gördüğü en düşük seviyeden yaklaşık yüzde 23 yükselmesinin ardından geldi. Ancak petrol fiyatlarında düşüşün yeniden başlaması yatırımcıların iyimserliğini olumsuz etkiliyor ve bölgesel hisselerin gösterge endeksi yükselmesine karşın, Çin ve Japonya hisse senetleri bu yıl güçlü düştü.

Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.2 düştü Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeks ve Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 0.1 geriledi.