Advertisement

Petrol, resmi verilerin ABD'de stokların beklenmedik bir şekilde arttığını ve mevsimsel olarak 30 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesinde kaldığını göstermesinin ardından kayıplarını genişletti.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, önceki iki seansta yüzde 3.1 düştükten sonra yüzde 1 kadar geriledi.Ham petrol stokları, Enerji Enformasyon İdaresi verilerine göre, geçen hafta 1.06 milyon varil arttı. Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre, stokların 1.5 milyon varil düşmesi bekleniyordu. Öte yandan, ABD'de rafineriler petrol işleme oranını düşürdü ve benzin stokları geriledi.

Petrol, Haziran ayındaki zirvesinden yüzde 20'nin üzerinde düşerek ayı piyasasına girdi ve geçen hafta dört ayı aşkın süredir ilk kez varil başına 40 doların altında kapandı. Küresel petrol piyasasındaki zayıflık, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) Çarşamba günü yayınlanan aylık raporuna göre, talebin mevsimsel olarak yavaşlaması ve akaryakıt stoklarının yüksek kalması ile birlikte sürebilir.

Melbourne'de IG Ltd. piyasa analisti Angus Nicholson, "Risk artan bir şekilde aşağı yönlü," dedi ve "Bu noktada trend artık ABD ham petrol stoklarının artması yönünde olabilir. Kısa vadede petrol için en iyi durum senaryosu 'tut' ve varil başına 40 doların altındana büyük düşüşlerden 'kaçın'" şeklinde görüş belirtti.

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 43 sent düşerek varil başına 41.28 dolara kadar indikten sonra, Hong Kong saati ile 13:07'de 41.51 dolara geldi. Kontrat Çarşamba günü 1.06 dolar düşüşle, 3 Ağustos2tan bu yana en düşük seviyesi olan 41.71 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 26 altındaydı.

Ekim vadeli brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 39 sent ya da yüzde 0.9 düşüşle varil başına 43.66 dolara kadar indi. Kontrat Çarşamba günü 93 sent düşerek 44.05 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Ekim vadeli WTI'a kıyasla 1.58 dolar primli işlem gördü.