Advertisement

Dünya Altın Konseyinin, 2016 yılının ikinci çeyreğine ilişkin "Küresel Altın Talebi Trendleri" raporu yayımlandı.

Rapora göre, 2016'nın ikinci çeyreğinde küresel altın talebi, istikrarlı ve kayda değer yatırım talebi öncülüğünde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15 artarak bin 50 tona ulaştı. Böylece yılın ilk yarısında küresel altın talebi 2 bin 335 tona çıktı.

Devam eden politik, ekonomik ve sosyal istikrarsızlık karşısında yatırımcılar için güvenli tasarruf aracı olması dolayısıyla yılın ikinci çeyreğinde küresel altın yatırımı talebinde yüzde 141'lik artış görüldü. Böylece geçen yılın ikinci çeyreğinde 186 ton düzeyinde bulunan altın yatırımı talebi, bu yılın ikinci çeyreğinde 448 tona ulaştı. Altın yatırımı talebi yılın ikinci yarısında ise bin 63,9 ton oldu.

Öte yandan altına dayalı Borsa yatırım fonları, ikinci çeyrekte gelen ilave 237 tonluk katkıyla yılın ilk yarısında 580 tona yükseldi.


- "Merkez Bankalarının altın rezerv değeri 1,4 trilyon dolar"


Mücevher talebi, ikinci çeyrekte ABD'de yüzde 1, İran'da yüzde 10 artarken, Çin'de yüzde 15 düşüşle 144 tona ve Hindistan'da yüzde 20 azalışla 98 tona geriledi. Bu düşüşte, Hindistan'da hükümetin özel tüketim vergisini artırması ve Çin'de mayıs ayında uygulamaya geçen ayar damgası ile nispeten daha kırılgan ekonomik zemin gibi zorluklar etkili oldu.

Söz konusu gelişmelerin etkisiyle küresel mücevher talebi, 2016'nın ikinci çeyreğinde, 2015'in aynı dönemine kıyasla yüzde 14 düşüşle 444 tona indi.

Merkez bankalarının altın talebi, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40 azalarak 77 tona geriledi.

Bu dönemde, Merkez Bankalarının net satın alımları, altın fiyatlarındaki ciddi yükselişin etkisiyle 2011'in ikinci çeyreğinden bu yana en düşük seviyeye inerken, Merkez Bankalarının altın rezervlerinin değeri ise 1,4 trilyon dolar oldu.

Toplam altın arzı ise yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarak bin 42 tondan, bin 145 tona ulaştı.


- Türkiye'de altın yatırımı ilk yarıda 8,8 ton


Türkiye'de, yılın ikinci çeyreğinde mücevher talebi bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 25 azalarak 8,7 tona inerken, ilk yarıdaki mücevher talebi ise 17,4 ton oldu.

Bu yılın ilk yarısında Türkiye'de altın yatırımları 8,8 tonla tarihi düşük seviyelerine geriledi. Öte yandan raporda, Türkiye'de birçok yatırımcının altınlarını yastık altında bırakmayı tercih edebildiğine işaret edildi.

Rapora göre, ülkelerin resmi altın rezervleri açısından 8 bin 133,5 tonla ABD ilk sırada bulunurken, bunu 3 bin 378,2 tonla Almanya takip ediyor.

Türkiye'nin altın rezervleri ise haziran ayı itibarıyla 474,4 ton düzeyinde.

AA