Advertisement

Asya hisse senetleri, Çin verileri açıklanmadan önce, ABD'de hisse senedi gösterge endekslerinin 1999'dan bu yana ilk kez birlikte rekor seviyelere yükselmesinin ardından, kamu hizmet şirketlerinn öncülüğünde yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 yükselerek Tokyo saati ile 09:05'te 139.17 seviyesine çıktı ve haftayı yüzde 2.5 kazançla geçmeye yöneldi. Japonya hisse senetlerinde işlemler, Perşembe günkü tatilin ardından yeniden başladı ve Topix Endeksi, yenin dolar karşısında kayıplarını koruması ile birlikte yüzde 0.7 tırmandı. ABD'de Perşembe günü Standard & Poor's 500 (S&P 500), Dow Jones ve Nasdaq Bileşik endeksleri, perakende şirketleri Macy's Inc. ve Kohl's Corp.'un analistlerin beklentilerinden daha iyi çıkan karları ile birlikte, tümü birden tüm zamanların en yüksek seviyelerinde kapandı. Çin'de bugün sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit sermaye yatırımları verileri açıklanacak.

Sydney'de CMC Markets baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, "ABD hisse senetleri rallisini devam ettirdiği sürece, hisse senedi piyasaları istikrarlı seyredecek," dedi ve "Ralli sürdürülebilir görünüyor. Dikkatlerimizi çevirdiğimiz nokta, bu normal olmayan parasal koşullar dikkate alındığında artan risklerle birlikte, yılsonuna doğru yükselebilecek endişeler. Asya hisse senetleri diğerlerine göre daha iyi performans göstermeye devm edecek. Çin ekonomisinin istikrara kazanmakta olduğunu görüyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Asya hisse senetleri, yıla çalkantılı bir başlangıç yaptıktan sonra, merkez bankalarının para politikalarını gevşetmesi ve verilerin dünyanın en büyük ekonomisi ABD'ye yönelik güveni güçlendirmesinin etkisiyle, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararının (Brexit) etkilerini üzerinden atarak, Şubat ayındaki en düşük seviyeden yüzde 23 yükseldi. Fed'in bu yıl faiz artırıma olasılığı, vadeli işlem verilerine göre, yüzde 50'nin altında seyrediyor.

Güney Kore'de Kospi Endeksi CUma günü yüzde 0.2 tırmandı. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüze 0.4 ve Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.