Advertisement

Petrol, fiyatların ayı piyasasına düşmesinin ardından, gelecek ay yapılacak gayrıresmi OPEC görüşmelerinde istikrar tedbirlerinin alınabileceği spekülasyonuna bağlı olarak yükseldi ve Nisan ayından bu yana en iyi haftalık kazancına yöneldi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Perşembe günü yüzde 4.3 arttıktan sonra yüzde 0.6 daha yükseldi. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, aralarına Reuters'in de bulunduğu bazı basın kuruluşlarında çıkan açıklamasında, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) üyeleri ve OPEC dışı ülkeler arasındaki müzakerelerin piyasaya istikrar getirebilecek olası bir adımı içerebileceğini söyledi. Uluslararası Enerji Ajansı'na (IEA) göre, küresel piyasalar bu yıl yeniden denge kazanmaya devam edecek.

Petrol, Haziran ayındaki zirvesnden sonra yüzde 20'nin üzerinde değer kaybetmesi ve geçen hafta yaklaşık dört ay sonra ilk kez varil başına 40 doların altında kapatmasının ardından dalgalı bir seyir izledi. Tüm dünyada rafineriler, IEA'nın Perşembe günü açıkladığı aylık raporuna göre, aldıkları ham petrolün artması ile birlikte, bu çeyrekte rekor hacimlerde petrol işleyecek ve bunun sonucu stoklar azalacak.

Sydney'de Ayers Alliance Securities şef yatırım yetkilisi Jonathan Barratt, "Suudi açıklaması piyasaya biraz can verdi," dedi ve "Görüşmeler bütünüyle fiyatların yukarı yönde itilmesi için ve piyasa petrol üretcilerinin bir anlaşmaya varıp varamayacağı konusunda spekülasyon yapacak. IEA'nın arz fazlasının azalacağı ve tüketimin artacağı şeklindeki değerledndirmeleri de destekleyici unsurlar" şeklinde görüş bildirdi.

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasnda, 28 sent yükselerek varil başına 43.77 dolara kadar çıktıktan sonra, Hong Kong saati ile 09:33'te 43.65 doalra geldi. Kontrat Perşembe günü, önceki iki seansta yüzde 3.1 düştükten sonra 1.78 dolar yükselerek 43.49 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 16 altındaydı. Fiyatlar bu hafta yüzde 4.4 yükseldi.

Ekim vadeli Brent petrolü, Londra merkeli ICE Futures Europe piyasasında, 20 sent ya da yüzde 0.4 yükselerek varil başına 46.24 dolara kadar yükseldiç Kontrat Perşembe günü 1.99 dolar ya da yüzde 4.5 yükseldikten sonra 46.04 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Ekim vadel WTI'a göre 1.76 dolar primliişlem gördü.