Advertisement

Citigroup Inc.'ye göre, altın yılın son çeyreğinde, Cumhuriyetçi aday Donal Trump'ın başkanlık seçimlerini kazanma olasılığının yüzde 40'a çıkması ve yatırımcıların ABD'de faizin artırılmasına hazırlanması ile birlikte dalgalı ve volatil bir seyir izleyebilir.

Banka, emtia raporunda, Trump'ın Clinton'a karşı seçim zaferi olasılığını yüzde 35'ten yüzde 40'a yükseltmesi ile birlikte, altın ve Döviz piyasasında volatiletinin artabileceği uyarısında bulundu. Banka ayrıca, yıl sonuna kadar Fed'in bir kez faiz artırımına gidebileceği tahmininde bulundu.

Altın, üç yıl art arda düşüş gösterdikten sonra, 2016 yılında, düşük ya da negatif faizlerin talebi güçlendirmesi sonrası yüzde 26 değer kazandı. Siyasi belirsizlikler de, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararının (Brexit) güvenli liman alımlarını güçlendirmesi ile birlikte, altının yükselişinde rol oynadı. Singapur öerkezli DBS Group Holdings Ltd.'nin de aralarında bulunduğu tahminciler, Trump'ın başkan olması durumunda meydana gelebilecek gelişmelere ilişkin endişelere bağlı olarak, ABD seçimlerinin altın fiyatlarına destek olabileceğini kaydediyorlar.

Citigroup, bilgilendirme norunda, "Kamuoyu yoklamaları ABD başkanlık seçimleri öncesi sıkılaşmaya başladı ve Citi Trump'ın zafer olasılığını yükseltti," dedi ve "Trump'ın zaferinin altın ve döviz piyasalarında volatilite getirmesini bekliyoruz ve bu durum diğer değerli metallerde daha yüksek hacimlere yol açacak" şeklinde görüş bildirdi.