Advertisement

Golman Sachs Group Inc., altın fiyatlarının ons başına 1,250 doların altına kayda değer bir düşüş yapması durumunda, altının yatırımcılara kendilerini jüresel büyümeye yönelik riskler ve merkez bankalarının etkinliklerinin sınırlarına karşı korumaları için bir yol sunması ile birlikte, bunun stratejik bir alım fırsatı ortaya çıkarabileceğini kaydetti.

Son bir ayda görülen ve bu hafta hızlanan düşüş Goldman'ın aşağı yönü yaklaşımı ile paralellik gösterirken, aralarında Jeffrey Curie ve Max Layton'ın bulunduğu analistler, satış dalgasının derinleşmesi durumunda, alımlar için bir zeminin ortaya çıkabileceğini kaydediyorlar. Cuma günü, altın 1,250 dolar seviyesinin yaklaşık 6 dolar üzerinde.

Fed'in faiz artırımlarını beklemeye aldığı ve İngiltere'nin AB'den çıkma kararının (Brexit) siyasi riski artırdığı yılın ilk yarısının ardındna, altındaki ralli teklemeye başladı. Metal, Fed'in yıl sonuna kadar faiz artırımına gitme olasılığının artması ve buna bağlı olarak doların güçlenmesi ile birlikte, 2016 yılının en güçlü haftalık kaybına yöneldi. Altındaki geri çekilme, aralarında Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası'nın bulunduğu önde gelen merkez bankalarının para politikalarının büyümeyi destekleme konusunda sınırlarınna yaklaştığı endişeleri ile birlikte hızlandı.

Currie ve Layton, 6 Ekim tarihli raporlarında, "1,250 doların kaydadeğer bir şekilde altına inen satış dalgasını, küresel büyümeye yönelik riskler ve piyasanın para politikasının büyümeye yönelik potansiyel risklere karşı gücüne yönelik süren endişeleri dikkate alındığında, stratejik bir alım fırsatı olarak görüyoruz" dedi.

Spot altın Singapur saati ile 11:04'te 1,256.20 dolar ile dört ayın en düşük seviyesi yakınında seyretti.