Advertisement

(11:00'de güncellendi)

Altın, karışık çıkan ABD verilerinin Fed'in faiz artırımı konusunda acele etmesi için zemini fazla güçlendirememesi sonrası doların geri çekilmesinin ardından yükselişini ikinci güne taşıdı.

Spot altın yüzde 0.5 yükselerek Singapur saati ile 14:32'de ons başına 1,261.63 dolara çıktı. Metal Pazartesi günü, ABD'de New York bölgesi imalat sanayi verisi beklenmedik bir şekilde daralırken, sanayi üretiminin son dört ay da üçüncü kez artış göstermesi ile birlikte doların yedi ayın zirvesinden düşmesi sonucu yüzde 0.4 yükseldi.

Altın, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkma kararı (Brexit) almasının ardından Fed'in faiz arrırımını beklemeye almasının etkisiyle yüzde 19 değer kazandı. Traderlar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Fed'in Aralık ayında faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 66 görüyor. Bu olasılık geçen ayın sonunda yüzde 59 seviyesindeydi.

Australian Bullion Co. baş ekonomisti Jordan Eliseo, "Fed muhtemelen en erken Aralık ayına kadar harekete geçmeyecek," dedi ve "Veriler halen karışık ve faiz artırımı konusunda ilerleme için çok fazla neden sunmuyor" şeklinde görüş bildirdi.

Uzun Pozisyonlar

Öte yandan, piyasada, altın para yöneticileri ile exchange traded fonları (ETF) yatırımcıları arasında bir güç mücadelesi de var. Para yöneticileri ve diğer büyük spekülatörler, altının net uzun pozisyon (yükseliş beklentisi ile açılan pozisyon) sayısında 10 yıl kadar geriye giden veriler dikkate alındığında en fazla azaltımı gerçekleştiriken, altın destekli ETF'lerdeki varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, 2013'ten bu yana en yüksek seviyesine çıktıç

Eliseo, "Altın, ETF akışlarından gelen desteğin devam etmesi ile birlikte, 1,250 dolar civarında istikrar bulmuş görünüyor," dedi ve "Son birkaç haftada para yöneticilerin uzun pozisyonları yoğun bir şekilde azaltması, piyasanın daha sağlıklı bir temele oturmasını sağladı" şeklinde konuştu.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi Salı günü yüzde 0.2 düştü ve önceki günkü yüzde 0.3'lük düşüşünü daha da genişletti.

Çin'de, Şanghay Altın Borsası'nda işlem gören yüzde 99.9 9saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 0.5 düşüşle 274.5 yuana (ons başına 1,267 dolar) kadar indi. Aralık vadeli altın kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yüzde 0.6 yükselirken, gümüş yüzde 1.1 prim yaptı.

Küresel piyasalarda, spot platin yüzde 1.1 tırmanarak 22 Eylül'den bu yana ilk iki gün art arda yükseliş göstermeye yöneldi. Gümüş yüzde 1.3 yükselirken, palladyum yüzde 1.1 değer kazandı.

(11:00'de güncellendi)