Advertisement

Traderlar, ABD başkanlık yarışında Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın kilit önem taşıyan eyaletlerdeki sürpriz galibiyetlerinin etkisiyle riskli varlıklardan çekiliyor.

New York'ta işlem gören petrol vadeli kontratlar yüzde 4.3 geriledi. ABD endeks vadeli kontatlarından Asya hise senetlerine kadar piyasalar çöktü, Meksika Pesosu sert düştü. Altın ve hazine tahvilleri gibi güvenli varlıklara olan talep arttı. Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından Salı günü yapılan açıklamaya göre ABD ham petrol arzı geçtiğimiz 4.4 milyon varil arttı.

Citigroup Inc. analistlerinin 4 Kasım tarihli raporunda olası bir Trump galibiyetinde, petrol fiyatının mevcut 45 dolar seviyesinden 2 dolar gerileyebileceği, ABD hisseleri ve diğer riskli varlıklarda satış olurken altının yükseleceği belirtilmişti.

Seoul'de Samsung Futures Inc. emtia analisti Hong Sung Ki, “Trump seçilirse petrol fiyatları çöker. Eğer seçilirse, etkisi Brexit'ten daha büyük olacaktır. Piyasanın güvenli varlıklara yönelişi çok daha güçlü olacaktır. Petrol dahil riskli varlıklar düşecektir” dedi.

Nymex'te işlem gören Aralık vadeli WTI petrol kontratları 1.91 dolar düşerek 43.07 dolara gerilemesinin ardından Hong Kong saatiyle 12:13'te 43.56 dolardan işlem gördü.

Londra'da işlem gören Brent petrolde Ocak vadeli kontratlar yüzde 3.6 (1.64 dolar) düşererek 44.40 dolara kadar geriledi.