Advertisement

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), OPEC ve diğer üreticilerin arz kısıntısı anlaşmasını uygulamaları ile birlikte, petrol piyasasının 2017 yılının ilk yarısında fazladan açığa geçeceğini kaydetti.

IEA, petrol stoklarının, OPEC ve ortaklarının anlaşmayı uygulamaya başlamaları ile birlikte, gelecek altı aylık dönemde günlük 600,000 varil civarında azalacağını kaydetti. Kuruluş, daha önceki tahminlerinde, 2017'nin sonuna kadar stoklarda azalma olmayacağını öngörmüştü. OPEC dışındaki en büyük üretici Rusya, IEA'ya göre, söz verdiği arz kısıntısını kademeli olarak uygulayacak.

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) 30 Kasım'da sekiz yıl sonra ilk kez üretimin düşürülmesi konusunda anlaşmaya varmasından bu yana yüzde 16'nın üzerinde yükseldi. Bu anlaşma, 10 Aralık'ta, Rusya ve Kazakistan'ın da içinde bulunduğu OPEC dışından 11 ülkenin de katılımıyla daha da genişledi.

Paris merkezli IEA, aylık piyasa raporunda, "Üreticiler arasındaki anlaşmadan önce, arz ve talep rakamlarımız, piyasanın 2017 yılının sonunda yeniden dengeye kavuşacağını işaret ediyordu," dedi ve "Eğer OPEC ürerim hedeflerine güçlü ve tam olarak uyarsa ve diğer üreticiler de anlaşmaya uyarak üretimi kısarsa, piyasa muhtemelen 2017 yılının ilk yarısında açığa dönecek" şeklinde öngörüde bulundu.