Advertisement

Petrol fiyatları, özel sektör verisine göre ABD'de petrol stoklarının geçen hafta düşüş göstermesi ve OPEC ve diğer üreticilerin arz fazlasını azaltmak için üretimi kısması ile birlikte, bir haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirdikten sonra yeniden yükselmeye başladı.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Çarşamba günü dolardaki yükselişe bağlı olarak yüzde 2.7 düştükten sonra yüzde 0.9 kadar değer kazandı. Sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü'nün açıkladığı verilere göre, ABD'de petrol stokları geçen hafta 5.04 milyon varil düştü. Perşembe günü açıklanacak olan resmi petrol stok verisinin de düşüş göstermesi bekleniyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) genel sekreterine göre, OPEC ve diğer 11 üretici ülke üretimi kısmak için "muazzam çaba" gösteriyor.

Petrol, OPEC ve aralarında Rusya'nın da olduğu diğer üreticilerin arz fazlasını düşürmek için geçen yıl üretimi günlük 1.8 milyon varil düşürme konusunda anlaşmaya varmasından bu yana varil başına 50 doların üzerinde tutunfu. Suudi Arabistan'da Irak'a, üreticiler üretim kısıntılarını uyguladıklarını kaydederken, Uluslararası Enerji Ajansı, fiyatlardaki artışla birlikte, ABD'de kaya petrolü üretiminin artacağı tahmininde bulundu.

Sydney'de CMC Markets baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, "ABD'den arz tepkisi geldiğine yönelik açık işaretler var, ancak piyasa OPEC kısıntısı konusunda tam iyimserliğe sahip," dedi ve "Bir işlem aralığının oluştuğunu görüyoruz ve destek seviyesi varil başına 50 dolar civarında" şeklinde görüş bildirdi.

Vadesi Cuma günü dolacak olan Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 44 sent yükselerek varil başına 51.52 dolarakadar çıktıktan sonra, Hong Kong saati ile 10:26'da 51.47 dolara geldi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 66 altındaydı. Kontrat Çarşamba günü 1.40 dolar ile 9 Ocak'tan bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirerek 51.08 dolardan kapandı. Daha aktif işlem gören Mart kontratı 39 sent yükselerek 52.28 dolara çıktı.

Mart vadeliBrent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 49 sent ya da yüzde 0.9 yükselerek varil başına 54.41 dolara kadar çıktı. Kontrat Çarşamba günü 1.55 dolar ya da yüzde 2.8 düşerek 53.92 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Mart vadeli WTI'akıyasla 2.09 dolar primli seyretti.

 

Kapat