Advertisement

Doların yen karşısında 112 seviyesine kadar gerilemesi, ABD Başkanı Donald Trump ve yönetiminin zayıf dolar isteğinin sinyallerini vermeyi sürdürmsiyle, dolardaki düşüş sürecinin henüz sadece başlangıcı olabilir.

Teknik göstergeler, dolar/yen paritesinde 110 seviyesine kadar olası bir gerilemeyi işaret ediyor. Ichimoku Cloud desteği ve 100 günlük hareketli ortalama gibi kilit göstergeler yaklaşık olarak bu seviyeleri gösteriyor. Paritenin Kasım'dan beri ilk kez Salı günü 112.08'e gerilemesiyle, Trump'ın zaferiyle sonuçlanan başkanlık seçimlerinden bu yana görülen rallinin yüzde 38.2 Fibonacci düzeltme desteği test edilmiş bulunuyor. Paritenin hareketinde yüzde 50 düzeltme seviyesi ise 109.93'te bulunuyor.

Auckland'da Westpac Banking Corp. piyasa stratejisti Imre Speizer, “Trump yönetiminden gelen doları daha fazla yönlendirme çabası dolara zarar veriyor ve yen karşısında iki haftalık koridoru kırmasında etkili oldu.” dedi. Speizer'ın paritedeki hedefi 112 seviyesinde bulunuyor; gelecek günlerde bir sonraki hedefi ise 109.50 seviyesi.