Advertisement

Dolar, Salı günü hazine tahvili faizleri ile düşmesinin ardından Çarşamba günkü işlemlerde yine hazine tahvili faizleri ile birlikte yükseldi. ABD Başkanı Donald Trump ve yönetiminin diğer ülkelerin kendi paralarını devalüe ederek avantaj elde ettikleri yönündeki yorumları, doların Salı günkü kayıplarında etkili olmuştu.

ABD Doları, G-10 paralarının tamamı karşısında yükseldi. Yeni Zelanda Doları, dördüncü çeyrek işsizlik verisinin beklenmedik bir şekilde yükselmesi ardından dolar karşısında en sert düşüşü kaydetti. Trump, Salı günü, Çin ve Japonya'ın “para piyasasıyla oynadığını” ifade etmişti.

Japonya'da para otoritesinin en yetkili ismi ABD Başkanı'nın yorumlarının “yanlış” olduğunu dile getirdi. ABD'nin yeni Çin Büyükelçisi, yuanın beklediğinden daha güçlü kalmasıyla birlikte Trump'ın, Asya ülkesini muhtemelen Döviz manipülatörü olarak sınıflandırmadığını ifade etti. Almanya Şansölyesi Angela Merkel ABD'li önemli bir ticaret danışmanının “Almanya'nın döviz piyasaları ile oynadığı” yönündeki suçlamaları kabul etmedi.

Fed, iki günlük toplantısının ardından Çarşamba günü para politikasına ilişkin kararlarını açıklayacak. Fed fonlama oranı vadelilerine göre Fed'in faiz artırımına gitme ihtimali yüzde 15 seviyesinde bulunuyor. Vadeli kontratlara göre Mayıs ayında faiz artırımına gidilmesi ihitmali ise yüzde 46.

ABD Doları'nın 10 önemli piyasa parası karşısındaki değerini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Salı günü Kasım ortasından beri görülen en düşük seviyeye gerilemesi ardından, Çarşamba günü TSİ 09:52'de yüzde 0.21 yukarıda 1,236.96 puan oldu.

Dolar, Japon Yeni karşısında Salı günü 112.08'e kadar gerilemesinin ardından, Çarşamba günü yüzde 0.44 yükselerek 113.30 seviyesinden işlem gördü.

Yeni Zelanda Doları, tahminleri karşılayamayan işsizlik verisi ardından Yeni Zelanda Merkez Bankası'nın (RBNZ) sıkılaştımacı duruşunu beklemeye alabileceği yönündeki beklentilerin etkisiyle, dolar karşısında yüzde 0.56 gerileyerek 0.7271'den alıcı buldu.