Advertisement

Dolar ve hazine tahvillerinin faizleri, ABD Başkanı Donald Trump'ın ekonomi politikasına ilişkin sınırlı detay veren konuşması ardından bir miktar geri çekildikten sonra, tekrar yükseldi. Doların yükselişinde, yatırımcı dikkatlerinin Fed'in Mart ayında faiz artırımına gitme ihtimaline dönmesi etkili oldu.

Traderlar, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Mart ayı toplantısından faiz artırımı kararı çıkmasına, bölgesel Fed yetkililerinin şahin yanlısı açıklamaları ardından, yüzde 50'nin üzerinde ihtimal veriyor. New York Fed Başkanı William Dudley ve San Francisco Fed Başkanı John Williams para politikasında sıkılaştırmaya gidilmesini istediklerinin sinyalini vermişti. Trump, Salı akşamı gerçekleştirdiği ilk kongre konuşmasında seçim vaatlerini tekrar dile getirdi fakat özellikle mali teşviğe ilişkin fazla detay vermemesi nedeniyle beklentileri karşılayamadı.

Tokyo'da Societe Generale Döviz ve para piyasası satış birimi yöneticisi Kyosuke Suzuki, “Bu olay öncesinde pozisyonlar bir miktar arttı ve Trump olumsuz birşey söylemedi. Bu nedenle dolar şimdilik Fed'in Mart ayında faiz artırımına gideceği beklentileriyle destekleniyor” dedi. Suzuki, Dolara ilişkin aşağı yönlü beklentiler genel olarak Fed beklentilerinin gölgesinde kaldı” diyerek devam etti.

Trump, Obamacare'in yerine ne getireceği, orta sınıfa yönelik vergi kısıntıları, 1 trilyon dolarlık altyapı yatırımı ve savunma harcamlarının artırılması konuları da dahil olmak üzere planlarının maliyetini nasıl karşlayacağına dair bir açıklamada bulunmadı.

Dolar, Trump'ın konuşması sırasında geriledi. Asya'daki işlemlerde başkanın konuşmasında yeni bir detay bulunmadığını düşünen yatırımcılar, konuşma sona ermeden dolar satışına başladılar. Ardından yatırımcı dikkatlerinin tekrar Fed'in iki haftadan az bir süre kalan Mart ayı toplantısında faiz artırımına gidebileceğine odaklanmasıyla birlikte dolar önemli paralar karşısında değer kazandı.

ABD Doları'nın önemli paralar karşısındaki değerini takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi, TSİ 09:00'da yüzde 0.41 artıda 1,244.51 puana yükseldi. Dolar, Japon Yeni karşısında yüzde 0.60 değer kazanarak 113.43 seviyesinden işlem gördü.