Advertisement

ABD'nin en önemli kaya petrolü üreticilerinden biri olan Pioneer Natural Resources Co.'nun Başkanı Scott Sheffield, OPEC'in bu yıl üretim kısıntısı anlaşmasını uzatmaması durumunda, petrol fiyatlarının varil başına 40 dolara düşeceğini söyledi.

Sheffield, ABD'de kaya gazı üreticilerinin dikkatlerinin, OPEC ve OPEC dışı üreticilerin Haziran ayında sona erecek günlük 1.8 milyon varillik üretim kısıntısı anlaşmasını uzatıp uzatmayacağına çevrildiğini söyledi.

Sheffield, "Eğer OPEC uzatmazsa, petrolü 40 dolar seviyesinde göreeğiz," dedi ve "Bunun ABD kaya petrolü işinde gelecekteki yatırımlar üzerinde önemli etkileri olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Batı Teksas ve New Mexico'daki Permian bölgesinin son 2.5 yılda petrol sondajları için en hareketli bölge olduğunu söyleyen Sheffield, petrolün 40 dolra düşmesi durumunda, bu bölgedeki sondaj kuyularının olumsuz etkileneceğini ve diğer bölgelerdeki kaya petrolü faaliyetlerinin ekonomik olmayacağını söyledi. Sheffield, ancak her şey yolunda giderse, bu bölgedeki üretimin şimdiki seviyesi olan günlük 2.3 milyon varilden 8 ila 10 milyon varile yükselebileceğini belirtti.