Advertisement

ABD'de haftalık ham petrol stokları 8,2 milyon varil arttı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkede ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 8,2 milyon varil (yüzde 1,6) artışla 528,4 milyon varile ulaşarak rekor seviyey çıktı.

Piyasa beklentisi, stokların 2 milyon varil yükselmesi yönündeydi. Bir önceki hafta ise ham petrol stokları 1,5 milyon varil artış göstermişti.

ABD'de stratejik petrol stokları ise 0,3 milyon varil azalarak söz konusu haftada 694,8 milyon varile geriledi.

Bu dönemde ABD'nin ham petrol üretimi, bir önceki haftaya göre günlük ortalama 56 bin varil artışla 9,1 milyon varile yükseldi.

Ülkenin ham petrol ithalatı da söz konusu hafta, bir önceki haftaya kıyasla günlük ortalama 561 bin varil artışla 8,15 milyon varile ulaştı.

Bu arada, ABD'nin haftalık benzin stokları ise söz konusu hafta 6,6 milyon varil (yüzde 2,6) azalarak 249,3 milyon varile geriledi. Veriye ilişkin piyasa beklentisi 1,4 milyon varil düşüş olması yönündeydi. Benzin stokları bir önceki hafta 0,5 milyon azalmıştı.

Haftalık ham petrol stoklarının beklentilerin üstünde artış göstermesinin ardından, küresel piyasalarda petrol fiyatlarında kısa süreli düşüş görüldü.

EIA verilerinin açıklanmasıyla ABD'de Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı 52,30 dolara, Londra Brent türü petrolün varil fiyatı da 55,18 dolara kadar geriledi.

AA