Advertisement

Sterlin, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararının ekonomiyi etkilemeye başladığına ilişkin işaretlerin etkisiyle, euro karşısında Ağustos'tan beri görülen en uzun düşüş sürecine yöneldi.

Sterlin, euro karşısındaki kayıplarını altıncı güne taşıdı ve dolar karşısında ikinci haftalık kaybına hazırlanıyor. İmalat, sanayi ve inşaat üretimine ilişkin Cuma günü gelen Ocak ayı verileri, bir önceki aya göre gerileyerek, Brexit referandumu ardından gelen güçlü veri trendinin sona ermiş olabileceğine yönelik kanıtları güçlendirdi. Euronun güçlenmesinde, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin, Perşembe günkü konuşmasında bölge ekonomisine ilişkin olumlu değerlendirmeleri de etkili oldu.

MFS Investment Management tahvil portföyü yöneticisi Erik Weisman, İngiltere'nin yakın zamandaki direnci, esas olarak tğketici kredilerindeki artıştan kaynaklanıyor ve bu da sürdürülemez. Sterlinde beklentim aşağı yönlü ve bir yıl sonra daha düşük olacağını düşünüyorum.” dedi.

Euro/sterlin paritesi, TSİ 15:15'te yüzde 0.45 artıda 0.8733 seviyesinden işlem gördü. Euro karşısında değer kaybeden sterlin, gün içi işlemlerde 0.87379 seviyesine kadar tırmandı.

Sterlin, dolar karşısında yüzde 0.14 değer kaybederek 1.2148 seviyesinden işlem gördü.