Advertisement

Euro, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin güvercin tonlu yorumları ve Fransa seçimleri öncesi opsiyon hedge işlemlerinin para birimi üzerinde baskı oluşturması ile birlikte Mart ayının ortasından bu yana en düşük seviyesine indi.

Avrupa ortak para birimi euro, Draghi'nin Euro Bölgesi enflasyonundaki yukarı yönlü kıpırdamanın henüz yeterli olmadığını ve bu safhada mevcut para politikası duruşunun yeniden değerlendirilmesini garanti etmediğini kaydetmesi ile birlikte zayıfladı. Draghi'nin AMB'nin sıkılaştırmaya gideceği ve Alman bankalarının tahvil alımlarının azaltılması çağrısında bulunduğu yolundaki spekülasyonları zayıflatan bu yorumları, bankalarararası ve kaldıraçlı hesaplardan euro satışlarının gelmesine yol açtı

Avrupa ve Asya'daki Döviz traderları, makro yatırımcıları da 1.0635 dolar seviyesi üzerindeki alım emirlerini karşıladıklarını kaydetti. Euro, çapraz hareketin desteği ile, dolar karşısındaki kayıplarını azalttı.

Londra'da ING Groep NV döviz stratejisti Viraj patel, "Draghi'nin yorumlarının büyük kısmı, geçen haftaki düzeltmenin ardından euro fiyatı içinde yer almış olabilir, ancak temkinli bir AMB'nin farkına varılması, Nisan ayındaki AMB toplantısı öncesi euro boğaları için nihai darbe olabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Euro dolar karşısında 1.0629 seviyesine akdar düştükten sonra kayıplarının bir kısmını geri aldı ve Londra saati ile 09:49'da yüzde 0.1 aşağıda 1.0655 seviyesindeydi.