Advertisement

ABD'nin petrol endüstrisi görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimi hakkında gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısı, bu hafta itibarıyla 722'ye ulaştı.

Dünyanın en büyük petrol sahası hizmet şirketlerinden olan Baker Hughes'un yayımladığı haftalık veri raporuna göre, Amerikan petrol endüstrisinde bu hafta 2 petrol sondaj kulesi daha hizmete alınırken toplam sayı 722'ye yükseldi.

Baker Hughes verileri, ayrıca, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısının 19 hafta üst üste artış kaydettiğini de gösterdi. Böylece, ocak ayında 522 olan petrol sondaj kulesi sayısı son 19 haftada yüzde 38 arttı.

ABD'de toplam petrol sondaj kulesi sayısı, Ekim 2014'te bin 609 ile ülke tarihindeki en yüksek seviyedeyken, düşük petrol fiyatlarının Amerikan petrol endüstrisini olumsuz etkilemesiyle geçen yılın mayıs ayında 316'ya gerileyerek yüzde 80 oranıyla tarihi düşüş kaydetmişti.

- Petrol üretimi 14 haftanın 13'ünde yükseldi

ABD'nin ham petrol üretimi de son 14 haftanın 13'ünde artış gösterdi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresinin (EIA) verilerine göre, geçen yılın ekim ayında günlük ortalama 8,45 milyon varile kadar gerileyen ABD'nin ham petrol üretimi, son 14 haftanın 13'ünde yükselerek günlük ortalama 9,32 milyon varile kadar tırmandı.

EIA'nın nisan ayı "Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu"na göre, ABD'nin ham petrol üretiminin bu yıl günlük ortalama 9,3 milyon varil, gelecek yıl da 10 milyon varil olması öngörülüyor.

- OPEC arz kesintisini uzattı

Dün, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), Viyana'daki toplantısında, ham petrol üretim miktarında kesinti yapmayı mart sonuna kadar devam ettirme kararı almıştı.

Söz konusu kararın petrol fiyatlarını kademeli olarak yükselteceğini belirten uzmanlar, bunun ABD'nin petrol sektöründe yatırımları arttırabileceğini belirterek, ülkede ham petrol üretimi ve petrol sondaj kulesi sayısının daha da yükselebileceğini ifade ediyor.

AA