Advertisement

(13:55'te güncellendi)

Altın fiyatları, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin eurounun güç kazanmasını beklediği şeklindeki yorumları ve Fed Başkanı Janet Yellen'ın açıklamalarının ABD para birimine fazla destek vermemesinin ardondan yükselişini ikinci güne taşıdı.

Spot altın, Salı günü yüzde 0.2 yükseldikten sonra yüzde 0.4 daha değer kazanarak, Londra saati ile 10:40'ta ons başına 1,251.99 dolara tırmandı.

Bu haftaki işlemlere, Pazartesi günü düşüşe neden olan ve Salı günü muhtemelen tersi yapılan, hatalı olduğundan kuşkulanılan işlem damgasını vurdu.

Euro dolar karşısında, Draghi'nin yukarı yönlü yorumları ve Yellen'ın konuşmasının fazla şahin bulunmamasının etkisi ile 10 ayın en yüksek seviyesine tırmandı.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Salı günü Ekim ayından bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirdikten sonra fazla değişmedi. 

Spot altın yılbaşından bu yana yüzde 9 yükselirken, Bloomberg Dolar Spot Endeksi aynı dönemde yüzde 6.1 geriledi.

Australia Bullion Co. baş ekonomisti Jordan Eliseo, "Altın zayıf dolardan faydalandı, ancak bunun bir kısmı şişmen parmak satışının geri alınması olabilir. Zira yüksek faizler desteğin kısıtlı olmasına neden oluyor" dedi.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Salı günü 7 baz puan yükselerek yüzde 2.21'e çıktıktan sonra 4 baz puan daha arttı ve yüzde 2.245'e çıktı. 

Spot gümüş yüzde 0.8 yükselerek ons başına 16.8065 dolara çıkarken, platin yüzde 0.3 yükselerek ons başına 921.73 dolara ve palladyum yüzde 0.2 değer kazanarak ons başına. 862.59 dolara ulaştı.

(13:55'te güncellendi)