Advertisement

Dolar, ABD dışındaki merkez bankalarında giderek artan şahin duruşun ABD parasının göreceli cazibesini azaltmasıyla, kayıplarını dördüncü güne taşıdı.

ABD ekonomisinin yavaşladığına ilişkin işaretler ve Trump yönetiminin reflasyonist gündemine yönelik siyasi zorlukların etkisiyle yatırımcıların dolara olan ilgisi azalıyor. Yen, Japonya hisse senetlerindeki düşüşün güvenli varlık talebini artırmasıyla birlikte kazançlarını üçüncü güne taşıdı.

Sydney'de Australia & New Zealand Banking Group Ltd. Döviz araştırma birimi yöneticisi Daniel Been, “Fed kısmen öngörülebilir bir tempoda sıkılaştırmayı sürdürürken, AMB, BOE gibi diğer merkez bankalarının söylemlerindeki son değişiklik birçok kişi için sürprizdi ve para birimlerini terkar değerlendirmelerinde etkili oldu.” dedi.

Doların on önemli para karşısındaki değerini takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Haziran ayında yaklaşık yüzde 1.5 gerileyerek kayıplarını dördüncü aya taşıdı. Euro, AMB Başkanı Draghi'nin teşvikleri azaltmaya ilişkin Salı günkü açıklamalarının etkisiyle dolar kaşrısında yüzde 1.8 değer kazandı. Sterlin ise ABD Doları karşısında yüzde 1 yükseldi. BOE Başkanı Carney'nin hedefin üzerindeki enflasyon için bir tolerans sınırı olduğunu ifade etmesi sterlinin yükselişinde etkili oldu.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, TSİ 08:30'da yüzde 0.08 ekside 1,181.41 puan oldu.