Advertisement

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney'den gelen şahin eğilimli son yorumların sterlini desteklemesine karşın stratejistler tahminlerini yükseltmekte aceleci davranmıyorlar.

Goldman Sachs Group Inc. sterlin/dolar paritesinin 12 ayda 1.20 seviyesine düşeceği yönündeki tahminini korurken, HSBC Holdings Plc paritenin Aralık ayına kadar söz konusu seviyeye gerileyeceği öngörüsünde ısrarcı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin paritede yıl sonu tahminlerinin medyanı 1.27 (Geçen haftaki yükseliş sonrasında mevcut seviyelerin yüzde 2 altında bulunuyor).

Döviz stratejisi küresel yöneticisi David Bloom'un da bulunduğu HSBC analistlerinin kaleme aldığı bir notta “Bize göre İngiltere'nin ihtiyacı olan son şey gereksiz bir faiz artırımının halihazırda kötü olan ekonomik ve siyasi görünüme eklenmesidir” ifadesi yer aldı.

Gecelik para piyasası faizlerine göre yatırımcılar, BOE'nin 2017 sonuna kadar faiz artırımına gitmesine yüzde 65'in üzerinde ihtimal veriyor. Söz konusu beklenti,15 Haziran toplantısı öncesinde yüzde 7 düzeyinde bulunuyordu.

Sterlin/dolar paritesi, TSİ 13:23'te yüzde 0.43 ekside 1.2968 seviyesinden işlem gördü.