Advertisement

Dolar, traderlar ABD'nin faiz artırımı sürecine ilişkin ipucu için ekonomik verileri beklerken, iki günlük yükselişine ara verdi. Hazine tahvili faizleri geriledi.

Doların 10 önemli para karşısındaki değerini takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi, 10 yıllıkların geçtiğimiz üç günde kaydettiği 13 baz puanlık artış sonrasında düşmesiyle birlikte geriledi. Bu hafta açıklanacak olan Ağustos ayı enflasyon verileri ve perakende satışlar verileri, ABD'nin ekonomik toparlanmasının gücüne ışık tutabilir. Fed ise gelecek hafta politikasını gözden geçirmeye hazırlanıyor.

Sydney'de “ABD Doları'nda Ocak'tan beri gerçekleşen aşağı yönlü trendin süreceği yönünde.” diyen St. George Bank kıdemli ekonomisti Janu Chan, “Sıkılaştırmaya giden tek merkez bankası Fed değil, piyasalar diğer merkez bankalarına da bakıyor. Piyasaların odaklanacağı bir sonraki konu AMB'nin varlık alımlarını azaltması.” diye devam etti.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, önceki iki günde yüzde 0.7 yükselmesinin ardından yüzde 0.2 geriledi. Bu haftaki işlemlerde yüzde 2.1 yükselen dolar/yen, Çarşamba günü yüzde 0.1 ekside 110.04 seviyesinden işlem gördü.