Advertisement

Olası riskleri görmek için ufka bakan yatırımcılar doların zayıflacağı yönündeki piyasa beklentisini sorgulamak isteyebilir; özellikle de doların güçleneceğine ilişkin 2017 başındaki piyasa beklentisinin asılsız çıkmasından sonra.

Bu günden yaklaşık 12 ay önce Bloomberg anketine katılanların medyan tahmini, doların seçim sonrası kazançlarını artıracağı yönündeydi; hedge fonları da bu görüşe katılıyordu. Buna karşın dolar 2017 yılını yaklaşık yüzde 9 kayıpla kapattı.

Şimdi ise birçok analist, Fed'in faiz artırma taahhütüne ve 15 trilyon dolarlık vergi revizyonunun ekonomiye işlemeye başlayacak olmasına rağmen, dolar için ileride daha fazla düşüş öngörüyor. Bazılarına göre ise doların düşeceği yönündeki öngörü yine yanlış ve ABD parası, emtiadan gelişen piyasalara kadar varlıklardaki ralliyi tersine çevirebilecek bir şekilde sıçrayabilir.

BNP Paribas SA'nın Kuzey Amerika Döviz stratejisi birim yöneticisi Daniel Katzive, “Doların dördüncü çeyrekteki olumlu haberlerden faydalanmamasından dolayı bir miktar rahatlık olabilir.” dedi.

Dolarda aşağı yönlü beklentiler, küresel büyümenin bu yıl hızlanarak merkez bankalarının teşvikleri geri alma ve faizleri artırma konusunda Fed'i takip etmeye yönelteceğini işaret ediyor. Bu durum da diğer paraların dolar karşısındaki cazibesini artırabilir. Bloomberg anketinden çıkan medyan tahminine göre euro 2019 yılında dolar karşısında 1.25 seviyesine tırmanacak.