Advertisement

Türkiye Hazinesi, küresel piyasa çöküşünün ortasında, yedi yılın en büyük aylık tahvil satışına hazırlanıyor. Ancak, yatırımcıların dünyanın en fazla getiriye sahip tahvil piyasalarından biri olan Türkiye tahvil piyasasından henüz çekilmek için sebepleri oldukça az olabilir. 

İhaleler, Pazartesi günü başlayacak ve TL cinsinden tahviller, traderların yeni arza hazırlanmalarına kısmen bağlı olarak benzer tahvillerin gerisinde kalıyor. Credit Suisse ve ING Bank, teklif edilen yüksek faizi işaret ederek, arzın yabancı yatırımcının ilgisini çekeceğini söylüyor. 

Türkiye'de 10 yıllık tahvillerin faizi, geçtiğimiz hafta kazançlarını 34 baz puana taşıyarak yüzde 12.06'yı gördü. Yapılacak 21.1 milyar lira (5.5 milyar dolar) değerinde satışa ilişkin endişeler, Şubat ayında gerçekleşecek yüksek miktardaki geri satın alıma bağlı olarak hafifliyor. 

Credit Suisse'de Londra merkezli stratejist Nimrod Mevorach, Perşembe günkü açıklamasında, "İhalelerin boyutu, 'bu noktada arza ilişkin endişe yaratacak kadar yüksek değil' dedi ve "Şu an için, Dolar/TL 'de kısa pozisyonlar, yabancı yatırımcılar arasında yakın dönemde yaygın kalmaya devam edecek" diye konuştu.