Advertisement

(16:05'te güncellendi)

ABD Doları, ay sonuna yaklaşırken kaydedilen alış dalgası ve Avrupa Birliği (AB) verilerinin zayıf gelmesinnden destek buldu.

Ay sonu fon girişleri büyük ölçüde doları destekleyici nitelikte.

AB verileri tarafında Almanya ithalat fiyatları Şubat'ta bir önceki aya göre yüzde 0.6 geriledi; İspanya'da Mart ayı enflasyon verisi aylık yüzde 0.1 seviyesinde gerçekleşerek yüzde 0.3'lük beklentinin altında kaldı.

Euro Bölgesi ekonomik güven endeksi, Aralık'ta 17 yılın zirvesine tırmanması sonrasında ardı ardına üçüncü ayda da geriledi.

Euro, Avrupa Merkez Bankası (AMB) yönetim kurulu üyelerinin güvercin yanlısı yorumlarının etkisiyle dolar karşısında zayıfladı.

AMB Yönetim Kurulu üyesi Erkki Liikanen sıkılaştırma politikasına yönelik dikkatli olunması gerektiğini belirtirken, mevkidaşı Jozef Makuch enflasyona dair ikna edici bir işaret bulunmadığı söyledi.

Doların toparlanmasında etkili olan bir diğer konu ticaret savaşı endişelerinin azalmış olması. Dünyanın en büyük iki ekonomisinin de uzlaşmaya açık görünmesi, küresel ticarete yönelik endişelerin azalmasında etkili oldu.

Euro/Dolar paritesi, TSİ 16:00'da yüzde 0.44 ekside 1.2390 seviyesinden işlem gördü. Doların önemli piyasa paraları karşısındaki değerini takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.38 artıda 1,122.05 puan oldu.

(16:05'te güncellendi)