Advertisement

(20:20'de güncellendi)

Dolar/TL kuru, Merkez Bankası'nın Çarşamba günkü müdahalesinin ardından Perşembe gününe 4.57'li seviyelerde başlamasının ardından %4'yi aşan artışla 4.7882 seviyesini gördü. Geç işlem saatlerde TSİ 17:48'de parite 4.8037 seviyesine dokundu, yükselişin ardından parite 4.70'ye gevşedi. Böylelikle dolar/TL gün içinde yüzde 2.5'den fazla değer kaybetti. 

Dolar/TL kuru, Çarşamba günü erken saatlerde 4.61'li seviyelere kadar geriledi ancak burada tutunamayarak yeniden yönünü yukarı çevirdi.

Merkez'in müdahalesi

Dolar/TL kurunda son dönemde görülen önemli yükselişin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), olağanüstü toplanarak geç likidite penceresi (GLP) faizini 300 baz puan artırarak yüzde 13.5'ten yüzde 16.5 seviyesine yükseltti.

Gecelik faiz oranları, değiştirilmedi. Marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 düzeyinde sabit tutuldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'den yapılan açıklamada kararın gerekçeleri şöyle belirtildi:

"Yakın dönemde piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları ve enflasyon beklentilerinde süregelen yükseliş genel fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırmıştır. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir"

Para Politikası Kurulu tarafından yapılan açıklamada, "Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir" ifadelerine yer verildi.

Kurdaki yükseliş

Karar öncesnde kur, Çarşamba günkü erken işlemlerde sert yükselişini sürdürerek 4.9253 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü; Türk Lirası'nın dolar karşısındaki yıllık kaybı yüzde 20'yi aştı.

Türk Lirası'nın dolar karşısındaki kayıplarında yurt dışı tarafta ABD tahvil faizlerindeki yükselişin doları desteklemesiyle birlikte ABD parasının önemli piyasa paraları karşısında değer kazanması etkili oldu. Güçlenen ABD parası, gelişen piyasa paralarını baskılıyor.

Bloomberg tarafından takip edilen dört para birimi hariç 24 gelişen piyasa parasının tamamı yıl başından bu yana dolar karşısında değer kaybetti. Çarşamba günü TSİ 07:22 itibariyle Arjantin Pesosu yüzde 23.93 ile bu yıl dolar karşısında en fazla gerileyen piyasa parası olurken, Türk Lirası yüzde 17.00 ile ikinci sırada bulunuyor.

Yurt içi tarafta ise erken seçim öncesi siyasi belirsizlik ve Merkez Bankası'na yönelik faiz artırımı beklentileri etkili olmuştu. Merkez Bankası'ndan gelen faiz artırımı hamlesi sonrasında kur, yüzde 5'i aşan günlük kazancının tamamını geri verirken 4.5451 seviyesine kadar geriledi.

(Güncellendi)