Advertisement

(14:05'te güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların yılın en yoğun haftalarından birine kendilerini hazırlamaları ile birlikte, Asya hisse senetlerinin çoğu ile paralel bir şekilde yükseldi. Bu haftanın önemli olayları arasında dünyanın üç önemli merkez bankasının politika toplantıları, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore lideri ile gerçekletireceği zirve ve Brexit gelişmeleri yer alıyor.

Piyasalarda temkinli bir risk alma havası hakim. Stoxx Europe 600 Endeksi son beş günde ilk kez yukarı yönde hareket ederken, Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları hafifçe yükseldi ve ABD Hazine tahvilleri, çekirdek Avrupa ülkelerinin tahvilleri ile birlikte değer kaybetti. Asya seansında, Japonya, Hong Kong ve Güney Kore hisseleri ılımlı yükselişler gerçekleştirirken, Çin hisse senetleri diğerlerine göre daha iyi performans gösterdi. Avustralya piyasaları tatil dolayısıyla kapalıydı.

Kanada doları, ABD gümrük vergileri dolayısıyla artan bir gerilimle sona eren ve Trump ile Kanada Başbakanı Justin Trudeau arasında tartışmaya sahne olan G7 zirvesinden dolayı değer kaybetti. Euro ve İtalya tahvilleri, İtalya'nın yeni maliye bakanının ortak para birimine yönelik taahhüdünü yinelemesinin ardından güçlü yükseldi. Sterlin ise, Brexit konusunda İngiltere Başbakanı Theresa May için kilit önemde olabilecek bir haftada düştü. Bu düşüşe kısmen İngiltere imalat sektörü verisinde görülen gerileme de katkıda bulundu.

Yatırımcılar, diğer taraftan, jeopolitik gelişmelerin daha ön plana çıkabileceği bir haftaya da hazırlanıyor. Başkan Trump, Salı günü Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un ile yapacağı zirve konusunda "çok iyi" şeyler hissettiğini söyledi. Bu zirvenin ardından, traderların dikkatleri dünyanın en büyük merkez bankalarının politika kararlarına çevrilecek. Fed'in Çarşamba günkü toplantısında politika faizini artırması beklenirken, Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri Perşembe günkü toplantıda tahvil alım programının sonlandırılmasına ilişkin resmi görüşmeleri başlatmaya hazırlanıyor. Japonya Merkez Bankası'nın ise Cuma günkü toplantısında politikasında değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

Societe Generale SA küresel stratejisti Kit Juckes, hazırladığı notta, "Hafta, G-7 toplantısının fazla dikkate alınmaması ile birlikte, risk dostu bir başlangıç yapmış görünüyor," dedi ve "Belki Fed piyasayı endişelendirmemek için güvercin tonlu bir faiz artırımı yapabilir, belki euro geriliminde bu para birimini bir bant dahilinde yükseltebilecek geçici bir gevşeme görebiliriz, ancak yanlış bir güvenlik duygusuna yönelmiyorum. Pazartesi sabahı işlemleri bize fazla bir şey söylemiyor" şeklinde görüş bildirdi.

Diğer yandan, Batı Teksas petrolü, ABD'de aktif petrol sondaj kuyusu sayısındaki hafif artış ve Rusya'nın üretimini artırmasından dolayı kayıplarını sürdürdü. Bitcoin, Güney Kore kripto para piyasası Coinrail'deki bir "hack" olayının ardından iki ayın en düşük seviyesi yakınında işlem gördü.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un Salı günü Singapur'da tarihi zirve için bir araya gelecek.

*İngiltere Başbakanı Theresa May, Salı günü Brexit politikasını yolundan çıkarabilecek bir oylama ile karşı karşı karşıya.

*Fed'in çarşamba günkü toplantısında, ABD ekonomisindeki güçlü durumun sürmesi ile birlikte faiz artırımına gitmesi bekleniyor.

*Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü faiz kararını açıklayacak ve Başkan mario Draghi karar sonrası basın toplantısı düzenleyecek.

*Japonya Merkez Bankası'nın Haziran ayı toplantısı Cuma günü gerçekleştirilecek ve karar sonrası basın toplantısı düzenlenecek.

*FIFA, bu hafta Rusya'da başlayacak Dünya Kupası'nı 3 milyar kişinin izlemesini bekliyor.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 10:57'de yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu ve bir haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirerek son bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

*MSCI Gelişmiş Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.1 tırmanarak yaklaşık üç haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.05'ten az yükseldi.

*Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.5 yükseldi.

*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.3 tırmandı.

*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.8 ile üç haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirerek bir haftanın en yükseğini gördü.

*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 yükselerek üç ayın zirvesine çıktı ve yükselişini yedinci güne taşıdı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini yaptı.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.2 değer kazanarak 1.179 seviyesine çıktı.

*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.3 ile yaklaşık iki haftanın en büyük düşüşünü yaparak 1.3369 ile son bir haftanın en düşük seviyesine indi.

*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.4 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü yaparak 110.02 seviyesine geriledi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan yükselerek yüzde 2.96'ya çıktı.

*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi üç baz puan artarak yüzde 0.48'e tırmandı.

*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan yükselerek yüzde 1.388 ile yaklaşık üç haftanın zirvesine ulaştı.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.6 düşerek varil başına 65.33 dolara indi.

*Altın yüzde 0.3 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirerek ons başına 1,295.49 dolar ile son bir haftanın en düşük seviyesine indi.

(14:05'te güncellendi)