Advertisement

Altın fiyatları Haziran ayında güçlenen doların etkisi ile düştü ve metal, Donald Trump'ın Başkanlık seçimi zaferinden sonra piyasaların sarsılmasından bu yana en büyük aylık kaybını gerçekleştirmeye yöneldi.

Spot altın yüzde 0.1 düşerek Singapur saati ile 10:15'te ons başına 1,246.84 dolara indi.

Metal Perşembe günü 1,246.02 dolara inerek 13 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Altın haziran ayında yüzde 4 ve 2'nci çeyrekte yüzde 5.9 değer kaybetti.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, artan küresel ticaret sorunları ve Fed'in faiz artırımına ilişkin beklentilerin doları güçlendirmesinin etkisiyle Haziran ayında yüzde 1.4 yükseldi ve üst üste dördüncü ayı kazançla geçmeye yöneldi.

ICBC Standard Bank'ın Tokyo şubesinin direktör ve başkanı Yuichi Ikemizu, "Dolar çok güçlü ve bu durum altın üzerinde baskı oluşturuyor," dedi ve "Altın biraz aşırı satım dusumunda ve tabana yakın biryerlerde olmalı" şeklinde görüş bildirdi.

Altının 14 günlük RSI'ı 30'un altına inerek 21.6 seviyesine geldi ve 30 seviyesinin altına düşüş bazı analistler tarafından kayıpların abartılı olduğu şeklinde değerlendiriliyor.

ABD'nin gösterge 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 2.84 seviyelerinde yatay seyretti.

ABD'nin Çin'e yönelik korumacı ticaret adımlarına ilişkin belirsizlikler piyasalarda etkili olmaya devam ediyor ve yatırımcların dikkatleri, Trump'ın 34 milyar dolarlık Çin malına ek gümrük vergisi uygulayıp uygulamama kararının alacağı 6 Temmuz tarihine çevrildi.

Diğer değerli metallerden;

Spot gümüş, Perşembe günü ons başına 15.9242 dolar ile 15 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra yüzde 0.1 düşerek 15.9820 seviyesine indi ve son beş ayda dördüncü aylık kaybına yöneldi.

Platin yüzde 0.8 düşerek ons başına 842.47 dolar ile Ocak 2016'dan bu yana en düşük seviyesini gördü ve Haziran'da yüzde 6.9 gerileyerek Eylül'den bu yana en büyük aylık kaybını gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Palladyum yüzde 0.2 yükselerek ons başına 947.28 doalra çıktı ve bu ay yüzde 4.2 geriledi.