Advertisement

ICBC Standard Bank Plc., altının bir yılı aşkın sürenin en düşük seviyesini görmesine neden olan güçlü düşüşünün bitmiş olabileceğini ve fiyatların Aralık ayına kadar ons başına 1,300 dolara çıkabileceğini kaydetti.

Londra'da emtia stratejisti Marcus Garvey, "Altın üçüncü çeyrekte ortalama 1,260 dolar seviyesinde seyredebilir ve ardından gelen üç aylık dönemde, faiz artırımlarının fiyatlanmış olmasından ve fiziki talebin görülmeye başlamasından dolayı daha da yükselebilir" dedi ve "Bu yıl Fed'den iki faiz artırımı neredeyse kesin, ancak bunlar halihazırda, tam olmasa bile, neredeyse fiyatlanmış durumda. Bu yüzden, burada büyük bir sürprize yer yok" şeklinde görüş bildirdi.

Altının cazibesi bu yıl, ABD ekonomisinin güçlü durumuna bağlı olarak dolardaki yükselişin etkisiyle, fiyatların gerileyerek kritik önemdeki 1,200 dolar seviyesine yaklaşması ile birlikte azalmakta. Metal geçen hafta, ABD'de istihdamdaki artışın soğuması ve Çin'in para birimine destek için adım atmasından destek aldı ve Pazartesi günü 1,212.84 dolardan işlem gördü.

ICBC'den Garvey, Kochi'de katıldığı bir konferansta yaptığı değerlendirmede, "Mevcut piyasa dinamikleri devam ederse, kısa vadede 1,200 doların altının görülme riski var," dedi ve "Ancak önümüzdeki altı aya bakıldığında, bu çevrimin halihazırda taban seviyesi civarındayız. Bu yüzden uzun vadede yatırımcıların portföyleri için bu seviyelerde alım yapması uygun" şeklinde konuştu.

Garvey, ayrıca, ABD iş çevriminin manşet seviyesinn çok sağlıklı görülmesine karşın, kredi stresi konusunda bazı endişelerin olduğunu ve bunun da AND tüketicilerinin yüksek faizlerle baş edip edemeyeceği konusunu sorgulanabilir kıldığını sözlerine ekledi.