Advertisement

Küresel Piyasalar: Dolar geriledi, hisse senetleri yatay

Küresel Piyasalar: Dolar geriledi, hisse senetleri yatay

Uluslararası piyasalarda, dolar Brexit'e yönelik iyimserlikle zayıflarken, hisse senetleri sakin bir seyir izledi (12:15'te güncellendi)

11 Eylül 2018 Salı, 08:51 Güncelleme: 11 Eylül 2018 Salı, 12:22

(12:15'te güncellendi)

Avrupa hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları, Asya'daki karışık seyrin ardından, dünyanın en büyük ekonomileri arasındaki ilişkilerin iyileşiyor görünmesi ile birlikte sakin bir seyir izledi. Dolar, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) dostane bir şekilde ayrılmayı başarabileceğine ilişkin beklentiler ile sterlin ve euronun değer kazanmasının ardından zayıfladı.

Stoxx Europe 600 Endeksi'nde, madencilik hisseleri değer kaybederken, petrol üreticilerinin hisseleri yükseldi. Dow Jones ve Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yön bulmakta güçlük çekiyor. Gelişen piyasa hisselerini içeren endeks hafifçe gerilerken, bu ülkelerin para birimleri, Güney Afrika randının öncülüğünde güçlendi. Sterlin, AB'nin baş brexit müzakerecisi Michel Barnier'nin sekiz hafta içinde İngiltere ile anlaşmaya varmanın "gerçekçi" ve "mümkün" olduğunu söylemesinin ardından kazançlarını sürdürdü. ABD'nin 2 yıl vadeli faizleri, Fed'in bu ay faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentiler ile birlikte son 10 yılın en yüksek seviyesine tırmandı. İsveç tahvilleri, merkez bankası Riksbank'ın politikasını normalleştireceğini bir kez daha vurgulamasının ardından kron ile birlikte yükseldi.

Piyasa bekleyişleri, ABD ile AB arasındaki ticaret ilişkilerine ilişkin iyimserliğin gelişen piyasa hisseleri ve para birimleri üzerinde halen etkisini sürdüren olumsuz havayı dengelemesi sonrası iyileşiyor görünüyor. Geçmişteki yaz dönemi volatilitesi ve emtiadaki zayıflık hatırlandığında, temkinli olmak için halen oldukça fazla neden var. Yatırımcıların dikkatleri, bu haftaki  Arjantin, Rusya ve Türkiye merkez bankalarının politika toplantılarına ve aynı zamanda, Trump yönetiminin daha fazla ürüne ek gümrük vergisi uygulanacağını işaret etmesinin ardından ABD ile Çin arasındaki dış ticaret anlaşmazlığındaki gelişmelere çevrildi.

Diğer taraftan, Batı Teksas petrolü (WTI), ABD'nin Doğu Kıyısı'na yaklaşan kasırganın arzı azaltıp fiyatları yükseltebileceğine ilişkin spekülasyonun etkisi ile varil başına 68 dolara doğru yükseldi. Arjantin Merkez Bankası'nın yüzde 60 ile dünyanın en yüksek seviyesinde bulunan politika faizini sabit tutması bekleniyor ve yetkililer ekonomi ve pesoyu rahatlatıcı bazı işaretler verebilir.

Piyasalarda bu hafta izlenecek önemli olaylar şöyle;

*İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü politika kararlarını açıklayacak.
*Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Japonya Başbakanı Shinzo Abe bir araya gelecek.
*Apple Çarşamba günü son iPhone modellerini tanıtacak.
*Avustralya'da işsizlik rakamları Perşembe günü açıklanacak.
*Çin'de Cuma günü Ağustos ayı sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri açıklanacak.
*ABD'de Cuma günü perakende satışlar, sanayi üretimi ve Tüketici Güveni verileri açıklanacak.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 09:24'te yüzde 0.1'den az aşağıda seyrediyordu.
*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.05'ten az yükseldi.
*MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.05'ten az tırmandı.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.3 gerileyerek yaklaşık 14 ayın en düşüğüne indi.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 geriledi.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.3 değer kazanarak 1.1628 seviyesine çıktı.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.3 ile bir haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirerek 111.49 seviyesine indi.
*Güney Afrika randı ABD doları karşısında yüzde 1.2 ile yaklaşık üç haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirerek 15.0157 ile bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesini gördü.
*MSCI Gelişen Piyasa Paraları Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 2.95 ile yaklaşık beş haftanın zirvesine çıktı.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan yükselerek yüzde 0.42 ile yaklaşık altı haftanın zirvesini gördü.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan yükselerek yüzde 1.493 ile 16 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Emtia

*Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 0.3 yükselerek 83.14 seviyesine çıktı ve bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesini test etti.
*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.3 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirdi ve son bir haftanın ilk yukarı yönlü hareketini yaptı.
*Londra Metal Borsası (LME) bakır yüzde 0.7 yükselerek ton başına 5,949.00 dolara çıktı ve bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.
*Altın yüzde 0.1 yükselerek ons başına 1,196.55 dolara ulaştı.

(12:15'te güncellendi)ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 102.112 0,36
USD/TRY 5,3060 0,42
EUR/TRY 6,0201 0,36
EUR/USD 1,1340 -0,03
FAİZ 18,64 -0,21
ALTIN/ONS 1.343,90 0,22
BRENT 65,93 -0,78
© haberturk.com
Yukarı