Advertisement

İtalya piyasaları, hükümetin Avrupa Birliği'nden (AB) gelen bütçe hedefi baskısıyla uzlaşma yoluna gideceği yönündeki haberin ardından bir miktar rahatladı.

İtalya hazine tahvilleri, Corriere'nin haberinin ardından dört günlük düşüşünü durdurdu ve FTSE MIB Endeksi bir haftadan uzu nbir sürenin en güçlü yükselişine yöneldi.

İtalyan gazetesi Corriere della Sera'nı haberine göre İtalya'da kanun yapıcılar bütçe açığını kademeli azaltarak mevcut yüzde 2.4'ten 2021 yılında yüzde 2 seviyesine indirmeyi hedefleyecek.

Habere göre İtalya hükümetinin 2019 yılına ilişkin bütöe açığı hedefi yüzde 2.4'te korunacak; buna karşın 2020 hedefi yüzde 2.2'ye indirilecek.

Piyasalar, İtalya hükümetinin ilk planlarının açıklandığı geçen hafta denge bulmakta zorlanmıştı. 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi Salı günü dört yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesini gördü.

Koalisyon hükümetinin, AB Komisyonu'na Kasım ortasına kadar sunacağı bütçe teklifi öncesinde büyüme projeksiyonlarını açıklaması gerekiyor. Popülist hükümetin bütçe planının AB kurallarını çiğneyebileceği yönünde birlik tarafında bir çok yetkiliden uyarı gelmişti.

Mizuho International Plc Avrupa tahvil stratejisi birim yöneticisi Peter Chatwell, “Bütçe açığı profilinin yeniden şekillendirilmesi yapıcı bir durum ve kuyruk risklerini azaltıyor. İtalya ekonomisinin iyiliği için, bu durumun ders alındığının sinyali olmasını ümit ediyoruz.” dedi.

Yeni teklifin detaylarının belli olmamasına karşın euro dolar karşısında yüzde 0.4 yükseldi. İtalya'nın 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 13 baz puan düşerek Londra saatiyle 08:33'te yüzde 3.32 seviyesine geriledi. İtalya ve Almanya 10 yıllıkları arasındaki faiz farkı 288 baz puana geriledi. FTSE MIB yüzde 1.5 yükseldi.