Advertisement

(14:00'te güncellendi)

ABD gösterge Hazine tahvil faizlerinin 2011'den bu yana en yüksek seviyelerine çıkmasına neden olan tahvil piyasasındaki satış dalgası, Perşembe günü Asya ve Avrupa'ya da yayıldı. Bunun sonucu ABD dolarında kazançlar sürerken, hisse senetlerinde geniş çaplı düşüşler görüldü.

ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizlerinin yükselişini sürdürerek yüzde 3.2 seviyesini aşması ile birlikte, Avrupa tahvil faizleri de yukarı yönde hareket etti. Efektif olarak dünyanın gösterge risksiz faizi olarak değerlendirilen ABD 10 yıllıklarının getirisinde görülen yükseliş, diğer varlıklar için de zorluklara neden oldu ve Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratlarının yanı sıra Stoxx Europe 600 Endeksi ve MSCI Asya Pasifik Endeksi aşağı yönde hareket etti. Yükselen ABD Hazine tahvil faizleri doları destekledi ve Bloomberg Dolar Spot Endeksi yükselişini altıncı güne taşıdı. Güney Kore wonu en kötü performans gösteren paralar arasında yer aldı. Çin piyasaları tatil nedeniyle kapalı, ancak yuan doalr karşısında offshore işlemlerde değer kaybederek 6.9 seviyesini geçti.

ABD Hazine tahvillerinde görülen son satış dalgası, Çarşamba günü ABD'de özel sektör istihdamının beklenenden güçlü artması ve imalat dışı sektör verisinin beklenenden iyi çıkarak ABD büyümesine yönelik yatırımcı güvenini teyit etmesinin ardından geldi. Fed Başkanı Jerome Powell'ın merkez bankasının er ya da geç gösterge faizi nötr seviyeye (ne büyümeye ne de küçülmeye neden olan faiz seviyesi) yükseltebileceğini söylemesinin ardından, ABD'de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi faiz artışlarının 2019 yılında da devam edeceğine ilişkin beklentileri güçlendirebilir.

Tahvillerdeki sert düşüş ayrıca dünyanın önde gelen merkez bankalarının teşviklerden geri adım atmasının artan etkilerini de yansıtıyor. Avrupa Merkez Bankası (AMB) bu ay aylık varlık alımlarını yarı yarıya düşürürken, Fed'in bilanço küçültmesi devam ediyor.

Principal Global Investors baş küresel analisti Bob Baur, Tokyo'da Perşembe günü Bloomberg TV'ye yaptığı değerlendirmede, "Likiditenin çekilmesi ve para politikasının kademeli sıkılaştırılması tüm finans piyasalarında etkisini gösteriyor," dedi ve "ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizinin bir noktada, bu yılın ilerleyen dönemlerinde ya da gelecek yılın başında, yüzde 3.5 seviyesini görmesini bekliyoruz ve bunun hisse senedi piyasaları için gerçek bir sorun olacağını düşünüyorum" şeklinde görüş bildirdi.

Kredi piyasalarında, borçlanma maliyetleri, ABD Hazine tahvillerindeki sert düşüşle birlikte yükseliyor. Küresel yatırım yapılabilir nota sahip özel sektör tahvillerinin faizleri, Bloomberg endeks verilerine göre, Temmuz 2012'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Faiz farkları şimdiye dek pek etkilenmedi ve bu durum, Avrupa'da çok sayıda anlaşmanın pazarlanması ile birlikte, piyasa  birincil piyasaların açık kalmasına yardımcı oluyor.

Diğer taraftan, 10 yıl vadeli Japonya devlet tahvil faizleri yüzde 0.15 seviyesini aştı ve Japonya Merkez Bankası'nın artı-eksi yüzde 0.2 olan tolerans alanının üst sınırına yaklaşıyor. Batı Teksas petrolü (WTI), bu hafta 2014'ten bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından hafifçe düştü.

Piyasalarda bu hafta izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD'de Ağustos ayı fabrika siparişleri verisi Perşembe günü ve dış ticaret dengesi verisi Cuma günü açıklanacak.
*ABD'de Eylül ayı tarım dışı istihdam verisi Cuma günü açıklanacak.
*Hindistan Merkez Bankası politika kararı Cuma günü duyurulacak.

Hisse Senetleri

*S&P 500 endeks vadeli kontratları New York saati ile 05:58'de yüzde 0.5 aşağıda seyrediyordu ve iki haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirerek bir haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine geriledi.
*Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 düşerek iki haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.
*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 1 ile dört haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirerek iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.
*Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0.3 düştü.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2 ile dört haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirerek üç haftanın en düşüğüne indi.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 2 ile altı haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirerek üç haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine geriledi.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 yükselerek yedi haftanın en yüksek seviyesini gördü ve yükselişini altıncı güne taşıdı.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.2 ile iki haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirerek 1.1498'e çıktı ve bir haftayı aşkın süredir ilk kez yukarı yönde hareket etti.
*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.3 ile bir hafatyı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirerek 1.2982 seviyesine tırmandı.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.2 yükselerek 114.32 seviyesine çıktı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi üç baz puan yükselerek yüzde 3.21 ile yedi yılın zirvesine çıktı.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi beş baz puan ile yaklaşık dört ayın en büyük yükselişini göstererek yüzde 0.53 ile bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine tırmandı.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi dokuz baz puan ile beş haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirerek yüzde 1.663 ile yaklaşık üç yılın zirvesine çıktı.
*İtalya ve Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvil faizleri arasındaki fark bir baz puandan az düşerek 2.8372 yüzde puanına indi.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.1 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirerek varil başına 76.30 dolara geriledi.
*Altın yüzde 0.2 kazançla ons başıma 1,199.36 dolara çıktı.

(14:00'te güncellendi)