Advertisement

Dolar, ABD Hazine tahvil faizlerindeki yükselişin ABD para birimine yönelik talebi güçlendirmesinin etkisiyle çıkışını altıncı güne taşıdı.

Yen, Asya hisse senetlerindeki düşüşün güvenli liman niteliğindeki varlıklara alım getirmesi sonucu 11 ayın en düşük seviyesinden yükseldi.

ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, Çarşamba günü beklenenden daha iyi çikan ABD ADP özel sektör istihdam verisi ve hizmet sektörü verisinin etkisiyle 12 baz puan arttıkyan sonra yüzde 3.22'ye kadar tırmandı. Fed Başkanı Jerome Powell, Fed'in faiz oranlarını er ya da geç ekonomik büyümeyi engellemeye başlayacak seviyeye kadar yükseltebileceğini söykledi.

Sydney'de National Australia Bank Döviz strateji müdürü Ray Attrill, "ABD'de son dönemde gelen veriler, hem mutlak hem de göreceli olarak reddedilemez denli güçlü. Bunun sonucu ABD faizleri yükseliyor ve daha dik bir getiri eğrisine neden oluyor. Bu durum doları destekliyor" dedi.

ABD para biriminin G-10 ülke parları karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Çarşamba günü yüzde 0.4 yükseldikten sonra yüzde 0.3 daha tırmandı. Endeks 20 Eylül'deki dip seviyesinden yüzde 2 yükseldi.

Dolar/yen paritesi, erken saatlerde 114.55 ile Kasım 2017'den bu yana en yüksek seviyesini görmesinina rdından yüzde 0.2 kayıpla 114.32'ye indi.